Harry Tuul • 19 jaanuar 2016

Eesti politsei juhile Elmar Vaherile langes kuritarvituse vari

PPA peadirektor Elmar Vaher  Foto: Andres Haabu, Äripäev

Riigikogu liige Artur Talvik süüdistab Eesti politsei juhti Elmar Vaherit võimu kuritarvitamises ning palus siseminister Hanno Pevkuril alustada uurimist.

Vabaerakonna saadik ja korruptsioonivastase erikomisjoni juht Artur Talvik saatis täna pressiteate, millest selgus, et ta esitas täna siseminister Hanno Pevkurile arupärimise seoses võimalike politsei- ja piirivalveametis toimunud avaliku raha kuritarvituste ning võimu kuritarvitamistega töötajate põhjendamatuks vallandamiseks.

Artur Talvik nõuab PPA peadirektor Elmar Vaher koheseid ja ammendavaid selgitusi ning siseministrilt järelevalve alustamist asutuses ja samuti selgitusi.

„Meie käsutusse on antud kuludokomendid, kus on kirjas, et politsei peadirektor Elmar Vaher ostis asutuse kaardiga Tallinna lennujaamast 299 eurot maksvaid kõrvaklappe ning matkasaapaid 139,41 euro eest, väidetavalt vormi juurde, kuigi vormielementide ostmine käib ainult läbi riigihanke. Kui dokumendid on tõesed, siis tegemist on ametialase kuritarvitamise ning läbipaistva ja ausa juhtimise põhimõtete rämeda eiramisega eetilise käitumise etaloniks olevas riigiasutuses,“ lausus Artur Talvik.

„Kui meie julgeolekuasutustes on selline asi kombeks, siis ükskõik mis riigi luureasutus saab manipuleerida meie julgeoleku juhtidega nii palju, kui hing soovib. Tahan uskuda, et politseijuhil on sellele kõigile mingi asjalik vastus, mis võimaldaks kahtlusi hajutada.“

Talviku sõnul teeb olukorra eriti kahtlaseks see, et mullu detsembri algul politseis päevapealt vallandatud töötaja pidi kinnitama selle kuluaruande, kuid keeldus seda tegemast. Sama töötaja on tegelenud logistikabüroos uute politseivormide hankega, mis kukkus läbi väidetavalt sel põhjusel, et hange ei olnud korraldatud lõpuni korrektselt.

„Töötajast tehti kohe ainusüüdlane ning vallandati. PPA personalipoliitika on ka ennem paistnud silma ebainimlikkuse ja seaduse serval kõndimisega. Tuletame meelde kas või politseist vallandatud Heldur-Valdek Seedri juhtumit, kes oli mitte politseiametnik, vaid teenistuja. Enne vallandamist teda survestati rämedalt mitte kasutama oma kodanikuõigusi, et kandideerida valimistel, kuid see ei ole tema puhul seadusega keelatud. See on õigusriigile lubamatu stiil, seda tuleb välja juurida,“ ütles Talvik.

„Praegu on tekkinud olukord, kus politsei läheb vastu Euroopa Liidu eesistumisele ja Eesti Vabariigi sajandale aastapäevale 2018. aastal sisuliselt vormitult, sest uut vormi niipea ei tule,“ lisas ta.

Hetkel kuum