Virge Haavasalu • 27. jaanuar 2016 kell 11:45

Riigi peaprokurör kasutas mullu krediitkaarti kahel korral

Lavly Perling (riigi peaprokurör) prokuratuuri pressikonverentsil Savisaare korrupatsioonijuhtumi teemal.  Foto: Eiko Kink

Prokuratuuris kasutab krediitkaarti ainult riigi peaprokurör Lavly Perling, kes kasutas mullu krediitkaarti kahel korral.

Krediitkaardiskandaal

19. jaanuaril lahvatas skandaal, kui vabaerakonna saadik ja korruptsioonivastase erikomisjoni juht Artur Talvik süüdistas Eesti politsei juhti Elmar Vaherit võimu kuritarvitamises ning palus siseminister Hanno Pevkuril alustada uurimist.

Artur Talvik viitas kuludokumentidele, kus on kirjas, et politsei peadirektor Elmar Vaher ostis asutuse krediitkaardiga Tallinna lennujaamast 299 eurot maksvad kõrvaklapid ja matkasaapad 139,41 euro eest. Väidetavalt oli neid tarvis vormi juurde, kuigi vormielementide ostmine käib ainult läbi riigihanke. "Kui dokumendid on tõesed, on tegemist ametialase kuritarvitamise ning läbipaistva ja ausa juhtimise põhimõtete rämeda eiramisega eetilise käitumise etaloniks olevas riigiasutuses,“ lausus Artur Talvik.

Elmar Vaher tunnistas eksimust ja vabandas. Siseminister Hanno Pevkur tegi Vaherile suulise hoiatuse, kuid jättis ta edasi ametisse.

Mõlemad kulutused tegi ta välislähetusel olles, summa oli kokku 379 eurot.

Esimene kulutus tehti mullu jaanuris, kui Lavly Perling, riigiprokuratuuri süüdistusosakonna juhataja Steven-Hristo Evestus ning Viru ringkonnaprokuratuuri juhtivprokurör Margus Gross olid lähetusel Haagis, ütles riigiprokuratuuri avalike suhete juht Ilmar Kahro. Kolme inimese ööbimise eest maksti prokuratuuri krediitkaardiga ja summa oli 365,7 eurot.

Teine kulutus oli mullu märtsis, kui peaprokurör tasus krediitkaardiga taksoarve Helsingis, mille kulu oli 13,5 eurot. Perling külastas Soome prokuratuuri.

Prokuratuuri krediitkaardil ei ole tasu, see tähendab, et kaardi kasutamisega ei kaasne mingit täiendavat kulu, kinnitati prokuratuurist.

Prokuratuuri maksekaardi taotlemiseks teenistujale annab nõusoleku ja kehtestab limiidid riigi peaprokurör. Maksekaarti kasutatakse ainult sel juhul, kui kulutuste eest puudub võimalus tasuda tavapärase ülekande teel e-Riigikassa kaudu. Maksekaarti võib kasutada ainult teenistusülesannete täitmiseks vajalike tehingute tegemiseks. Kaardivaldaja on kohustatud hüvitama maksekaardi mittesihipärase kasutamisega tekitatud kulud.

Hetkel kuum