Kadi Neemre • 4. veebruar 2016
Jaga lugu:

Morgan Stanley: nafta hind jääb veel pikaks ajaks madalaks

Foto: EPA

Morgan Stanley alandas oma naftahinade prognoose, uskudes, et madalad hinnad püsivad kauem kui varasemalt arvati. Pank näeb, et toodangu ja nõudluse suhe püsib tasakaalust väljas veel vähemalt kahel järgneval aastal.

Ettevõte alandas Brenti toornafta 2016. aasta hinnaprognoosi 30 dollarile barreli eest; varasem prognoos oli 49 dollarit barreli eest. Morgan Stanley ennustab, et 2017. aastal kerkib keskmine hind 40 dollarile barreli eest, kuna ka järgmisel aastal valitseb nafta ületootmine. Järgmise aasta lõpuks prognoositakse, et hind kerkib 50 dollarini barreli eest ning 2018. aasta lõpuks jõuab barreli hind 70 dollarile.

“Selleks, et turg jõuaks taas tasakaalu, peab nõudlus tootmisele järele jõudma; suure tõenäosusega tootmine lähiaastatel ei vähene. Probleem seisneb aga selles, et nõudluse kasv on aeglustumas ning meie prognooside kohaselt ei suuda turg tasakaalustuda enne 2017. aasta keskpaika,” sõnas panga analüütik Andrew Sheets.

Sheets märkis, et taastumine peab olema “kolmesammuline” protsess, kus ületootmisega koormatud turg peab tasakaalustumiseks vähendama tootmist ning suurendama nõudlust; ühtlasi peab vähendama naftavarusid.

Täna tõusis nafta hind üle 35 dollari barreli eest, jätkates eilset hinnarallit, mille käigus kerkis hind 7% võrra.

Toornafta hinna tõusule aitas kaasa Iraani avaldus, mille kohaselt toetab Teheran OPECi ja teiste tootjate vahelist kohtumist, mis tõstatas lootusi, et hinna toetamiseks võetakse peagi midagi ühiselt ette.

Täna päraslõunal tõusis Brenti toornafta hind 62 senti 35,68 dollarile barreli eest.

 

Jaga lugu:
Hetkel kuum