Kadi Neemre • 8. veebruar 2016 kell 18:27

Unustage Hiina ja pöörake pilgud Indiasse

India traditsiooniline majandusharu - põllumajandus.  Foto: EPA

Täna teatas maailma suuruselt kolmas majandus India 7,3% kasvust eelmise aasta viimases kvartalis, mis tähendab, et tegemist on ühe kiireimini kasvava majandusega maailmas.

Vastukaaluks on Hiina majandus aga allakäiguteel; riigi SKP kukkus samal perioodil 6,8%.

Eelmisel aastal samal ajal kasvas India majandus 6,6%.

Mitmed faktorid muudavad India atraktiivseks arenevaks turuks. Lisaks tugevale majanduskasvule on India ka suur naftaimportija, mis tähendab, et naftahindade langus on riigis aidanud langetada ka inflatsiooni.

Ka demograafilised näitajad räägivad India kasuks – ligi pool riigi 1,2 miljardist elanikust on alla 25 aasta vanused. Aastaks 2020 peaks Indiast prognooside kohaselt saama maailma noorim riik. See on suureks õnnistuseks tehnoloogia- ja tarbekaupade ettevõtetele ning üks põhjus, miks näiteks Wal-Mart ja Apple on püüdnud riigis agressiivselt laieneda.

Samal ajal püüab Hiina toime tulla kiiresti vananeva elanikkonnaga ning üha kahaneva sündide arvuga.

Riigi poliitika on üldiselt majandusele kasuks tulnud, kuigi peaminister Narendra Modi hiljutiste reformide edasilükkumine on investorite kindlustunde kõikuma löönud ning India turud langusse saatnud. India börsiindeks on sel aastal juba 7% kukkunud.

Reformid ei ole aga India ainus murekoht. Peale aasta tagasi muudetud India SKP arvutamise viisi on küsimused kerkinud ka kasvufiguuride paikapidavuse kohta.

“Mõned vaatlejad arvavad, et need arvud on liiga suureks paisutatud ning et IT-sektor õitseb ajal, mil riigi põhisektoritel nagu põllumajandus ja tööstus nii hästi ei lähe. Teisisõnu, riigi majandus näeb paberil parem välja, kui India kodanikud seda oma nahal tunnevad,” sõnas RANDi politoloog Jonah Blank.

Hetkel kuum