Eesti tuulikud saavad hoo sisse Indias

09. veebruar 2016, 16:15
Goliath Windi uudsed tuuleturbiinid arendatakse Eestis.
https://www.aripaev.ee/storyimage/EA/20160209/NEWS/160209656/AR/0/Goliath-Wind.jpg

Eestlaste suurosalusega ja siin tegutsev tuulikuid arendav idufirma Goliath Wind hakkab Indias tuulikuid ehitama.

Sakslase Lars Machi Eestis asutatud Goliath Wind disainib uut tüüpi tuuleturbiine, mis võimaldavad langetada tuuleenergia hinda ligikaudu viiendiku võrra. Koostöös India partneriga loodetakse esimene tuulik saada valmis järgmisel aastal.

„Me loodame India turul müüa 40–60 turbiini aastas ja see tähendab meile umbkaudu 6–7 miljonit eurot müügitulu,“ sõnastas ettevõtte tegevjuht Søren Horn Petersen firma plaanid sealsel turul.

Seejuures toodetakse turbiini strateegiline komponent Capella 3 ka edaspidi Eestis, ülejäänud tootmine ja ka müük kohalikule turule hakkab toimuma Indias. Seal teenitav tulu tuleb Peterseni kinnitusel Eestisse.

Indias hakkab tegutsema sealse partneriga loodud ühisettevõte Steelite Capella Wind Private Limited, mis plaanib rajada Lääne-Indiasse hooned tootmiseks ja uurimis- ning arendustöödeks. Ühisettevõtte loomine aitab Eestis arendatud turbiine India turul paremini tutvustada.

Eesti suurim väiketuulikutootja TUGE Energia OÜ plaanib EASi kaasabil samuti India turule minna ning selle tegevjuht Indrek Gregor peab Goliath Windi planeeritavaid müüginumbreid realistlikeks. „Arvestades India mastaapi ja vaadates Euroopat võrdlusena, siis ma usun, et see on täiesti reaalne ning võib-olla esialgu isegi pigem mitte väga optimistlik. Kui see tuulik sellisel kujul, nagu ta on projekteeritud, ka tööle läheb ja katsetused ja sertifitseerimine kõik läbi läheb, siis miks mitte.“ Gregori sõnul on Goliathi modulaarse tuuliku lahendus hea, sest seda on lihtne transportida ja moodulitest kokku panna.

Eesti päritolu firma

India partneri leidis tuulikuarendajale selle osanikeringi kuuluv Eesti Arengufond, millel juhtusid olema Indias head kontaktid. Abiks oli ka Ettevõtluse Arendamise Sihtasutus, mis aitas välisesinduse kaudu kaasa seal partnerit valida. Arengufondi investeerimisettevõtte SmartCapi investeeringute halduri Indrek Kelderi sõnul on Goliathi innovaatiline turbiin sobiv India turule sisenemaks, sest seda on lihtne ilma suurte investeeringuteta suvalises metallivaldkonnas tegelevas ettevõttes tootma hakata.

„Kui võtta näiteks Enerconi mingisugune turbiin kõrvale võrdluseks, siis sa pead kõigepealt miljoneid investeerima väga spetsiifilisse ja keerulisse sisseseadesse, aga Goliathi puhul need vajalikud kapitali investeeringud on vähemalt suurusjärgu võrra väiksemad. Seetõttu oli üldse võimalik sellistes meie poolt vaadates võib-olla arengumaades partnereid otsida,“ selgitas Kelder.

PAKRI Teadus- ja Tööstuspargi tegevjuhi Enn Laansoo sõnul on praeguseks tuuleturbiinide areng küllaltki kaugel ja on keeruline uue tehnoloogiaga välja tulla, kuid Goliathil paistab see olevat õnnestunud. „Nii nagu meie oleme aru saanud, siis Goliath on leidnud väikese nüansi, kuidas toodet muuta vastupidavamaks, ja läbi selle siis ka kogu investeeringut tuua väiksemaks. Ehk ta suudab konkureerida täna teiste tuulikutega,“ rääkis Laansoo.

Indrek Kelder kirjeldab Indiat kui üht maailma suurima turumahu ja potentsiaaliga tuuleenergia turgu. „Kindlasti turu mõistes Euroopa, Põhja-Ameerika, need on äärmiselt väärtuslikud turud, aga need ei ole kindlasti ka turud, kus on võib-olla lihtne seda kõige esimest masinat püsti panna,“ sõnas Kelder.

Ka Goliath Windi suurima investeeringu teinud Caplia Investi juhatuse liige Rolf Relander näeb firma koostöölepet positiivse uudisena. „See näitab, et Goliathi tehnoloogia on huvitav ja kõrge potentsiaaliga,“ põhjendas Reilander.

Oluline side Eestiga

Goliath Wind ei ole oma plaanides jäänud aga Indiasse pidama. Juba käivad kõnelused potentsiaalsete partneritega Lõuna-Euroopas ja Põhja-Aafrikas ning kavas on leida 15–20 partnerit üle maailma. „Aga muidugi jääb India suurimaks turuks, nii et teised turud on pisut väiksemad. Me ootame igalt turult 20–25 turbiini müüki aastas,“ sõnas Petersen lähituleviku plaanide kohta.

Laansoo soovib, et Goliath Windil jääks mingisugune tööstusharu ka PAKRI Teadus- ja Tööstusparki. „Eestis mõeldakse kohati väga häid asju välja, aga kui tootmisprotsess ja edasine tegevus liigub Eestist välja, siis on tore öelda, et Eestis välja mõeldud, aga tegelikult on meie huvi, et mingisugust tootmistegevust meie juures jätkusuutlikult ja pikaaegselt tehakse.“

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
09. February 2016, 16:18
Otsi:

Ava täpsem otsing