Sirje Rank • 25. veebruar 2016 kell 7:01

Gazpromi lõunapoolse torujuhtme plaan on elus

Kreeka peaminister Alexis Tsipras ja Gazpromi juht Aleksei Miller mullu aprillis Ateenas, kus jutuks oli Vene gaasi eksport Kreeka kaudu  Foto: Scanpix/Reuters

Venemaa presidendi Vladimir Putini plaan eksportida gaasi Euroopa turule Musta mere kaudu on pärast suhete halvenemist Türgiga tänu Kreekale ja Itaaliale endiselt elus.

„Venelased, itaallased ja prantslased tahavad seda torujuhet ja nii kaalutakse alternatiivseid marsruute, nagu torujuhe Musta mere kaudu Bulgaariasse ja sealt edasi Kreekasse,“ ütles Kreeka energiaminister Panos Skourletis.

Gazprom teatas kolmapäeval, et on allkirjastanud Kreeka ja Itaaliaga memorandumi võimaliku lõunapoolse gaasijuhtme rajamiseks „kolmandate riikide“ kaudu, vahendas agentuur Bloomberg. Uuele kokkuleppele kirjutasid kolmapäeval Roomas alla Kreeka riiklik gaasifirma Depa SA ja Itaalia energiafirma Edison SpA, teatas Gazprom.

Venemaa on otsinud võimalusi eksportida gaasi Euroopasse ilma Ukrainat läbimata. 2014. aastal tühistas Putin Euroopa Liidu vastuseisu tõttu plaani rajada lõunapoolne gaasitoru South Stream, kuulutades välja kava ehitada uus torujuhe läbi Türgi. Süüria konfliktis halvenenud suhted Türgiga on aga nüüd ka selle plaani riiulile lükanud.

Gazprom on viimasel kolmel aastal kulutanud ca 20 miljardit dollarit Musta mere projektidele, mille hulgas on ka gaasivõrgustike tihendamine, et võimalikku torujuhet „toita“.

„Tõenäolisem eesmärk on tekitada segadust,“ kommenteeris Bloombergile energiajulgeoleku analüütik Sijbren de Jong Haagi strateegiliste uuringute keskuses. „Osalevatel riikidel oleks põhjust nõuda Venemaa vastu kehtestatud sanktsioonide tühistamist.“

Venemaa plaanib laiendada ka Läänemere kaudu rajatud gaasitoru Nord Stream, plaanides lisatorujuhet Nord Stream 2. Selle torujuhtme üks teravamaid kriitikuid on koos Poola ja mitme Ida-Euroopa riigiga olnud Itaalia peaminister Matteo Renzi.

Hetkel kuum