Ave Lepik • 25. veebruar 2016 kell 11:00

Venemaa riigihankeraha voolab oligarhide taskusse

Putini sõber ja Venemaa riigihangete kuningas Arkadi Rotenberg.  Foto: epa

Vene Forbes reastas Venemaa eelmise aasta n-ö riigitellimuste kuningad ehk ettevõtjad, kes võitsid mullu kõige enam riigihankeid. Kuningate ilma konkursita võidetud hankeid on kokku üle triljoni rubla väärtuses, kirjutab väljaanne.

Ärimehed said mullu ilma konkursita jaole mitmele hiigeltellimusele: laual olid näiteks Gazpromi Amuuri gaasitöötlemistehase ehitus (maksumus 790,6 mld rubla ehk 9,3 mld eurot), mille sai endale Sibur; Hiinas gaasitehase Sila Sibiri ehitus, mis läks Arkadi Rotenbergi ja Gennadi Timtšenko ehitusfirmadele, ning paljuräägitud Kertši silla ehitus 228 miljardi rubla ehk 2,7 mld euro eest.

Tabelit juhib Arkadi Rotenberg, kellele toovad mullused riigihanked sisse 555,5 miljardit rubla (6,6 mld eurot). Tellimused selle summa väärtuses sai ainuisikuliselt talle kuuluv firma Stroigazmontaž. Ettevõte võitis kuus hanget ilma konkursita. Suurprojektide seas on Kertši silla ehitus ja Venemaalt Hiinasse gaasitarneteks valmiva tehase Sila Sibir ehitus.

Teisel kohal on Leonid Mihelson, kellel on 43,55% osalus gaasigigant Siburi tütres, tehnoloogiafirmas NIPIgazpererabotka. Mihelsoni firmal on riigihankeid 344,3 miljardi rubla (4,1 mld euro) eest. Ettevõte sai tellimuse Gazpromilt Amuuri gaasitöötlemistehase ehitusel.

Kolmas kuningas on Gennadi Timtšenko (59,85% Stroitransgazis, 13,3% NIPIgazpererabotkas), kelle isiklikuks hankesaagiks on 161 miljardit rubla (2 mld eurot). Tema firmad on võitnud Gazpromi, transpordiministeeriumi ja riikliku lepingusüsteemi FKS hankeid.

Neljandal kohal on Putini väimeheks peetav Kirill Šamalov (148,8 mld rubla ehk 1,7 mld eurot), viies Igor Rotenberg (112,1 mld rubla ehk 1,3 mld eurot).

Kes on hankekuningas Arkadi Rotenberg?

Venemaa rikaste edetabelis mullu 60. kohal, Forbes hindas varanduse väärtuseks 1,4 mld dollarit.

Algus: 1990ndate algul rajas koos sõpradega kooperatiivi Sova, mis korraldas judovõistlusi.

Kapital: Stroigazmontaž 100%, Minudobrenija 80%, TPS Avia 50%.

Sündmused: aastal 2014 sõlmisid tema osalusega ettevõtted riigihankeid 102,8 mld rubla eest; Rotenberg on 2014. aastast USA ja Euroopa Liidu sanktsioneeritud isikute nimekirjas ning müüs poeg Igorile oma 75,5% osaluse Gazprom Burenijes, 26% Mostotrestis ja 33% TPS Nedvižimostis. Samal aastal sai temast Stroigazmontaži ainuomanik, kui ta ostis firmast välja väikeosanikust venna Borisi.

Partnerid: vend Boris Rotenberg (Forbesi tabelis 99.).

Sõbrad: Venemaa president Vladimir Putin.

Sport: 1960ndatel treenisid vennad Rotenbergid ja Putin ühes spordiklubis ning olid judo sparringupartnerid. Arkadi Rotenberg on 1998. aastal Putini initsiatiivil loodud judoklubi Javara-Neva peadirektor. Klubi aupresident on Putin, klubi esimene sponsor Roman Abramovitš.

Detail: viimased viis aastat on Arkadi Rotenbergiga seotud firmad saanud Forbesi arvutuste järgi üle triljoni rubla eest riigitellimusi. 2015. aastal sai Stroigazmontažist ilma konkursita Kertši silla ehitaja – 4,5 km pikkune ja 60 m kõrgune sild ühendab Krimmi poolsaart ja Krasnodari kraid. Sillale rajatakse kaherealine raudtee ja neljarealine autotee ning avamine on plaanis detsembris 2018. Silla hinnaks on 228 mld rubla ehk 2,7 mld eurot.

Hetkel kuum