Mait Kraun • 11. märts 2016 kell 16:00

Kanada töötuse määr tõusis kolme aasta tippu

Kanada lipp  Foto: EPA

Kanada töötuse määr tõusis 7,3 protsendini, mis on kolme aasta kõrgeim tase. Kolm kuud järjest kasvanud töötuses saab süüdistada nafta hinda, vahendab CNN Money.

Kanada on üks maailma suurimaid naftaeksportijaid. Eelmisel kuul kaotas loodusressurside valdkonnas töö 9000 inimest, sest nafta hind jõudis rekordmadalale tasemele ning paljud energiafirmad olid sunnitud töötajaid koondama. Nüüdseks on nafta hind veidi taastunud, kuid Kanada tootmiskulud on kõrged ja ka praegune hind pole piisav.

Töökohtade hulka hakati vähendama juba 2014. aasta lõpus – just pärast seda, mil algas nafta hinnalangus. „See raputab kõvasti majandust,“ ütles Scotiabanki ökonomist Aron Gampel.

Kanada majandus sõltub peamiselt ekspordist. Eelmisel aastal jõudis riik majandussurutisse (vähemalt kaks kvartalit kestnud majanduslangus). Tootmismahud on aga jätkuvalt kõrged, aga praeguste hindade juures annab tõrvaliivadest toodetav nafta kahjumit.

Alberta provintsis, kus peamiselt tõrvaliivasid kaevandatakse, on töökoha viimase aasta jooksul kaotanud lausa 56 000 inimest.

Hetkel kuum