Pille Ivask • 13. märts 2016
Jaga lugu:

Üha rohkem ameeriklasi naaseb tööturule

Ameeriklased on muutumas tööturu suhtes kindlamaks  Foto: epa

Hiljutiste uuringute kohaselt on üha rohkem ameeriklasi kindlad, et nad leiavad endale töö ning julgevad seega naasta tööturule.

Alates möödunud aasta septembrist on tööturul osalejate arvukus tõusnud. Mainitud näitaja puhul analüüsitakse seda, kui palju inimesi töötab ning kui palju otsib tööd. Selgub, et paljud inimesed, kes varem olid töö leidmise asjus alla andnud, on taas tööotsinguile siirdunud.

Tööotsijate jaoks on praegune olukord USA tööturul igati toetav: töötuse määr on USAs praegu 4,9 protsenti ning USAs loodi möödunud aastal 2,6 miljonit uut töökohta. Tegu on väga heade märkidega, kirjutab CNN Money.

Siiski, osalemine tööjõuturul on endiselt üsna tagasihoidlik. Septembris oli USA tööjõuturul osalemine viimase 40 aasta madalaimal tasemel ning see on pannud vabariiklaste presidendikandidaadi Ted Cruzi Obama majandusreformidele etteheiteid tegema.

Osalemine USA tööjõuturul on langenud alates 2000. aastast saadik. Mõnes mõttes võib seda pidada loomulikuks languseks: beebibuumi generatsioon (aastail 1946-1964 sündinud - toim) läheb pensionile. Samas on alates 2007. aastast paljud noored ameeriklased samuti tööturult kõrvale jäetud, seekord on põhjuseks tööturus pettumine ning hirm, et ei leita tööd.

Mõistagi ei taha keegi USAs, et töötuse määr tõuseb, kuna see avaldab suure tõenäosusega mõju neile inimestele, kes töö otsimisega algust tegid. Kuna hiljuti on tööjõuturul osalemise määr taas tõusma hakanud, on see selge märk sellest, et inimesed tunnevad ennast varasemast enesekindlamana ning usuvad, et suudavad leida tööd. Veelgi enam, USA tööjõuturu tugevus ei tundugi enam pelgalt miraažina.

Märkimisväärne kasv

Tööjõuturul osalemine tõusis veebruaris võrreldes möödunud aasta septembrikuuga 0,5 protsenti 62,9 protsendini. Tegu on märkimisväärse tõusuga, kui silmas pidada, et tööealise elanikkonna moodustab USAs 158 miljonit inimest.

„See on väga oluline, kuna tööturu aktiivsus oli alates majanduslangusest nõrgenenud. Ühtlasi polnud näitaja taastumist ette näha kuni möödunud aasta lõpuni,“ lausus Brookings Institutioni teadur Harry Holzer.

Statistika kohaselt pole näha ühte selget gruppi, kes USA tööturul end võrreldes varasemaga enesekindlamalt tunneb. Suurenenud on osalemine nii musta- kui ka valgenahaliste seas, samuti on varasemast aktiivsemad latiinod. Tendentsi on üldjuhul märgata nii naiste kui ka meeste seas, kuigi veidi murelikuks tegevana märkisid analüütikud mustanahaliste naiste seas pigem tööturust kaugenemist.

Teisalt seisneb küsimus ka selles, kas inimeste naasmine tööturule on „päris“. Paljud beebibuumiajastu töötajad pole siiski pensionile läinud. Kui nad seda aga teevad, langeb tööturul osalemise määr märgatavalt.

Samuti on USAs 2,2 miljonit inimest, kes on olnud töötud pool aastat või kauem. Seda on küll palju vähem kui majanduskriisi aastail, ent siiski oluliselt rohkem kui kriisieelsetel aegadel. Siis oli pikaajaliselt töötuid inimesi 1,2 miljonit.

Jaga lugu:
Hetkel kuum