Äripäev • 14. märts 2016 kell 6:32

Riik paneb X-tee uuendamisse 2,3 miljonit eurot

Riik paneb X-tee uuendamisse 2,3 miljonit eurot.  Foto: PantherMedia/Scanpix

Majandus- ja taristuminister Kristen Michal allkirjastas infosüsteemide andmevahetuskihi X-tee versioonile 6 ülemineku ettevalmistamise investeeringute kava mahus 2,34 miljonit eurot, teatas majandusministeerium.

Investeeringute eesmärk on tagada infosüsteemidele turvaline internetipõhine andmevahetus ja luua eeldused, et vähendada dokumentide digitembeldamist ja digitaalset allkirjastamist ning suurendada X-tee andmevahetuse turvalisust infosüsteemides.

Investeeringute kavast rahastatavate projektide valim põhineb Riigi Infosüsteemi Ameti kaardistusel ja asutuste valmisolekul X-tee uuele versioonile üle minna. Kogu investeeringutest katab 1,91 miljonit eurot Euroopa Regionaalarengu Fond, 0,43 miljonit eurot kaetakse riigieelarvest ja toetuse saajate omafinantseeringuna.

X-tee 6 üks peamine võimalus on uute piiriüleste teenuste ja digitaalse suhtluse paranemine. Soome on X-tee kuuenda versiooni kasutusele võtnud ja selle tulemusena tekib võimalus automatiseerida näiteks Soome ja Eesti maksuameti koostööd. Uus versioon kasutab sõnumite autentsuse tõendamiseks eIDASes nimetatud e-templit, mis tähendab, et sõnumile lisatud kinnitus on kogu Euroopa Liidus mõistetav.

Koos uuele versioonile üleminekuga toimub ka X-tee liikmesuse korrastamine, mille tulemusel seotakse sõnumid neid edastavate organisatsioonidega, mitte ainult infosüsteemidega. Selle tulemusena täpsustub selgemalt, kes saatis sõnumeid ja kelle nimel.

Kui X-tee võeti algselt kasutusele üksnes avaliku sektori kasutuseks, siis praeguseks on tekkinud kasutusjuhte, kus X-teed kasutatakse era- ja avaliku sektori suhtluseks, näiteks panganduses vahetatakse riigi infosüsteemidega andmeid. Uues versioonis on ka võimalik erineva sektori liikmeid selgelt eristada, mis on vajalik, kuna kehtivad erinevad tehnilised nõuded.

Eelmise X-tee ülesehitus pärineb 2001. aastast.

Hetkel kuum