Sirje Rank • 14 aprill 2016

IMF hoiatab uue finantskriisi eest

Rahvusvahelise Valuutafondi juht Christine Lagarde  Foto: Scanpix/Reuters

Riskid globaalse finantssüsteemi stabiilsusele on kasvanud, võrreldes Rahvusvahelise Valuutafondi eelmise raporti avaldamisest läinud aasta oktoobris, nentis fond oma uues hinnangus.

„Selle raporti (globaalse finantssüsteemi stabiilsuse kohta – toim) peamine sõnum on, et vaja on täiendavaid ning enam tasakaalustatud ja mõjusamaid meetmeid, et parandada majanduskasvu ja inflatsiooni väljavaateid ning kindlustada finantssüsteemi stabiilsus. Vastasel juhul võib turgudel uuesti turbulents tõusta,“ vahendas väljaanne the Guardian IMFi raportit.

IMF manitseb eriti euroala riike kiirustama oma pankade probleemide lahendamisega. Tervel kolmandikul neist on „märkimisväärsed raskused“ kasumlikkuse hoidmisega.

Paljude pankade ärimudelid pole suutnud kohaneda ärikeskkonnas toimunud muutustega – aeglase majanduskasvu ja ülimadalate või negatiivsete intressimääradega.

IMF viitas muu hulgas probleemidele, mis on tekkinud juba varasematest vigadest, kuid mille lahendamisega enam viivitada ei saa. Euroalal tuleb oma pankade 900 miljardi euro suurusele halbade laenude koormale lahendus leida. Ja osa panku peab ilmselt ka tegevuse lõpetama.

IMF osutab eelkõige Itaalia pangandussektori probleemidele. Selle aasta alguses kannatasid turbulentsi käes lisaks Itaalia pankadele ka Kreeka ja Portugali pangad ning paar Saksa panka.

Kui peaks vallanduma uus finantskriis nagu aastatel 2008-2009, võib maailmamajanduse kogutoodang olla aastal 2020 ligi 4% väiksem, kui IMF praegu prognoosib.

Hetkel kuum