Ave Lepik • 17. aprill 2016
Jaga lugu:

Putini tšellistist sõber peab ennast peaaegu lätlaseks

Skandaalne "Putini tšellist" Sergei Roldugin on väga tihedalt seotud Läti ja Riiaga.  Foto: epa

Läti meedias on viimaste nädalate kõlavaim nimi Sergei Roldugin. Sellenimelist tšellisti (ja Putini head sõpra) teati Riias juba ammu enne Panama offshore-firmade ülemaailmset skandaali. Riias elab inimesi, kes võivad ennast nimetada Roldugini kolleegideks, klassikaaslasteks ja isegi sõpradeks.

Sahhalinil sündinud Sergei Roldugin sattus Riiga sõjaväelasest isa tõttu. „Isa suunati Riiga, kus ma üles kasvasin ja ma isegi õppisin läti koolis,“ on rääkinud Roldugin intervjuus portaalile muzkarta.info. „Räägin läti keelt, kui käin Riias, kus mul elavad sugulased. Kahjuks isa ja ema enam ei ole, nad on maetud Riiga. Kuid vahetevahel ma töötan Lätis, osalen žüriide töös, esinen kontsertidel, viin läbi meistriklasse. Kahjuks ei mängi ma viimasel ajal palju, annan selle võimaluse noortele.“

Putini kröösus on noorte muusikute mentor

Rolduginit tunnevad isiklikult mitmed Riia muusikud. „Kolm aastat tagasi, noorte talentide festivali Avanti esimesel aastal, esinesid siin kaks noort poissi Peterburist, fondi juurest, kus Roldugin töötab,“ rääkis Läti rahvusringhäälingule German Brauni fondi juht Inna Davõdova. „Need olid pianist ja tšellomängija, kes oli Roldugini õpilane. Tean, et ta on palju teinud noorte muusikute hüvanguks.“

Üks riialane, kes Rolduginit hästi tunneb, on Läti Muusikaakadeemia professor, pianist Raffi Haradžanjan. „Olen temaga tuttav Peterburi kontsertide ajast, kui me esitasime Nora Novikuga klaveriduetti filharmoonia väikses saalis. Ta tuli meile pärast austust avaldama,“ rääkis professor ja lisas muigega: „Kuid rahaliselt ta oma vaimustust ei väljendanud…“

Roldugini nimi tuli avalikkuse ette advokaadifirmast Mossack Fonseca lekkinud nn Panama nimekirjadest, millest selgub, et president Vladimir Putini ammusel sõbral on kaks offshore-firmat, mille kaudu on tehtud kahtlasi tehinguid teiste Putini lähiringi inimeste ja firmadega. Selliseid tehinguid on tuvastatud umbes 2 miljardi dollari väärtuses.

Ta on juba Leningradi päevilt üks Putini lähedasemaid sõpru, kes viis ta kokku oma esimese naise Ljudmillaga. Ta on ka Putini vanema tütre Maria ristiisa. 

Rolduginil on osalus Bank Rossijas. Samuti on ta saanud Venemaa autotootja Kamazi vähemusosanikuks ning osaluse suures reklaamifirmas Video International, mille rajas Putini kauane lähikondne Mihhail Lesin, kes läinud aastal Washingtonis kahtlastel asjaoludel suri. Rolduginile kuulub mitu offshore-firmat, mille kaudu on raha liikunud.

Ta on avalikkuses väitnud, et ei ole ärimees. Lekkest nähtub, et ta võib olla vaid fassaad, tegelikud kasusaajad võivad olla hoopis Putini lähikondsed või president ise.

Dokumentides on kirjeldatud ligi 100 tehingut. Suund on aga alati sama – raha ja mõju liiguvad Putiniga seotud firmade ja isikute suunas.

Šveitsi pankade ees on Roldugin maha vaikinud oma lähisidemed Putini perekonnaga ning pangad ei ole ka pingutanud, et neid seoseid märgata.

Roldugini vanem vend, KGB taustaga Jevgeni, on Riias Gazpromi esinduse direktor. Putiniga koos KGB instituudis õppinud Jevgeni viiski oma venna ja Putini kokku.

Ka rääkis ta, et tema tänaseks juba siitilmast lahkunud kaasa Nora teadis Rolduginit juba muusikaõpingute ajast. „Muide, professor Roldugin on hea muusik,“ märkis Haradžanjan.

Tõttas appi jalahädaga balletiartistile

Väga hästi tunneb Rolduginit Läti balleti legend Aleksandr Rumjantsev. „Roldugin? Muidugi mäletan! Ta oli minust klass eespool, aga nii või teisiti me trehvasime, olime ju samas koolimajas Rainise puiesteel, kus toona Darzinši-nimeline kool asus,“ pajatas endine balletiartist. „Nooruses me sattusime ühiste sõprade seltskonda ja napsitasime… Võin öelda, et Serjoža on suurepärane inimene. Näiteks oli selline juhus. Mitu aastat tagasi mu kolleegil, balletiartist Saša Barinovil juhtus midagi jalgadega… Kahjuks on tal see häda siiani, aga Roldugin kohe tuli appi, aitas arstidega. Ka muusikuna on ta väga hea. Pärast kolis ta ära Leningradi, mängis suure Jevgeni Mravinski orkestris, seejärel Kirovi teatris. Sõitis Jaapanisse, mis oli tol ajal väga suur asi…“

Roldugin on ka hiljem Riias avalikkuse ette astunud. Näiteks 2003. aastal kuulutas ajaleht: 1. oktoober, kolmapäev, Läti Ooper. Pidulik kontsert, pühendatud helilooja Jazeps Vitolsi 140. sünniaastapäevale. Esitusele tuleb kammer-, koori- ja sümfooniline muusika, ballett „Kalliskivid“. Esitavad Riia rahvusooperi koor, orkester ja balletitrupp, raadio koor ja riiklik akadeemiline koor Lavija. Dirigendid Imants Kokars, Aleksander Vilumanis. Solistid K. Gailite (sopran), K. Norvelis (bass), I. Zarina (viiul), S. Roldugin (tšello, Venemaa), J. Žvikov (klaver), V. Zilberts (klaver).

Või: 10. juunil esineb Dzintarsi väikses saalis ja 12. juunil Wagneri saalis Ilja Gringolts. Ettekandele tulevad Mozarti, Beethoveni ja Šostakovitši teosed. Koos noore viiulivirtuoosiga astub üles kaks Peterburi meistrit, pianist Aleksei Orlovetski ja tšellist, professor Sergei Roldugin (endine riialane, lõpetanud Darzinši-nimelise muusikakooli).

Oli, kuidas oli, kuid kõigile Läti rahvusringhäälingu pingutustele vaatamata ei vastanud professor Roldugini ühelegi kõnele. Samuti on jäänud tema telefon tummaks teiste riialaste jaoks.

Jaga lugu:
Hetkel kuum