Mari Mets • 30. aprill 2016 kell 6:00

Sõnajalad: jumal teab, et offshore-firmasid meil pole

Oleg (vasakul) ja Andres Sõnajalg rääkisid neljapäeval "Äripäev eetris" stuudios offshore-firmadest.   Foto: Andres Haabu

Ettevõtjatest vennad Oleg ja Andres Sõnajalg rääkisid neljapäeval „Äripäev eetris“ raadiosaates oma seostest Panama offshore-firmaga ja selgitasid oma ämma osalemist nende ärides.

Sõnajalad rääkisid Äripäeva raadiosaates ka sellest, kuidas kohtusid püstirikka Monaco kodanikust Rootsi päritolu investoriga, kes on maksudest viilimise eest vanglakaristuse saanud ja lõigi seose Sõnajalgade ja Panama vahel.

Oleg: Offshore tähendab enamasti maksudest hoidumist

„Sõna Panama võrdub offshore ja sõna offshore võrdub maksudest hoidumine või midagi muud ebakorrektset. Üldjuhul ja enamasti see ongi nii, aga võivad olla ka erisused. Praegu on reaalne äritehing seatud ühe pulga peale skeemidega, mis ei ole võib-olla kõige puhtamad.“

Selliste sõnadega võttis Oleg Sõnajalg kokku talle ja tema vennale kuuluva Sindi tuulepargi arendamiseks loodud ettevõtte Eurowind seotuse Panamaga. Nimelt kuulub pool Eurowindist Panamal registreeritud ettevõttele East Europe West Asia (E3WA).

Kui Panama firma omanikke otsida, jõuab kiiresti offshore-firmade ahelasse, kus ei näigi ühtegi päris inimest olevat. Sõnajalgade sõnul ongi selle ettevõtte taga Monaco-Rootsi investor Pär Anton Henrik Stigell.

Sõnajalad on öelnud nii Äripäevas kui ka mujal ajakirjanduses, et ühelgi nende ettevõttel pole mingeid seoseid Panamaga.

Küsimusele, kas nad siis ei pea seoseks Panamaga seda, kui pool nende firmast Eurowind kuulub Panamal registreeritud firmale, vastasid nad, et pole kunagi püüdnud varjata selle seost Panamaga.

„Me peame selle all silmas meile kuuluvad offshore-firmasid. Neid meil pole. Me võime käe südamele panna. Kõrgem võim, taevaisa näeb seda, et me räägime õiget juttu,“ ütles Andres Sõnajalg. 

Pole kombeks äripartneri taustas sorida

Neljapäeval kirjutas Postimees Rootsi maksuameti andmetele toetudes, et Henrik Stigell on Rootsi riigile võlgu 14,4 miljonit eurot makse. Stigelli võlad riigi ees said alguse 1999. aastal offshore-firmade abil tehtud aktsiatehingutega. Maksude peitmise eest mõisteti ta Rootsis isegi pooleteiseks aastaks vangi.

Sõnajalad kohtusid Stigelliga iga-aastasel üle-euroopalisel tuulemessil, kus nad on üle kümne aasta käinud. Tal oli palju kogemusi tuuleparkide rajamisega Suurbritannias ja ka Põhjamaade suurima Lillgrundi tuulepargi rajamisel.

Seda, kui suured olid Stigelli maksuvõlad toona, on Sõnajalad saanud teada hiljem Eesti ajakirjanduse vahendusel. Sõnajalgade teada Stigelli vanglakaristuse Rootsi kohus siiski tühistas.

„Äris ei ole üldiselt kombeks oma äripartnerite asjades sorida, kui inimene käitub korrektselt, on aus ja vastutustundlik. Tema seadusekuulekus on ikkagi tema vastutus,“ ütleb Oleg Sõnajalg.

„Kindlasti pole see õige, et ta on jätnud Rootsile maksud maksmata. Kui me oleksime seda teadnud, tõenäoliselt poleks temaga koostööd teinud. Äris kehtib üldiselt heausksuse reegel. Keegi pole enne kurjategija, kui ta on süüdi mõistetud.“

Ta lisas, et millisest allikast on tulnud Stigelli raha, pole nende asi. „Sellesse firmasse pole Eestist mitte ühtegi senti liikunud. Raha on tulnud investeeringutena ainult siia.“

Stigell on toonud Andres Sõnajala sõnul nende firmasse ehedat raha, see raha on paigutatud Eesti majandusse. „Selle baasil on tuulepark jõudnud sellesse faasi, et kohe peaks minema ehituseks. Kus on siin viga tehtud? Ei ole.“

Sõnajalad kinnitasid, et nad pole olnud kunagi Panama advokaadibüroo Mossack & Fonseca kliendid. „Ma söön oma mütsi ära, kui keegi vastupidist tõestab,“ sõnas Oleg Sõnajalg.

Ämm äris

Enne Stigelli sisenemist Eurowindi omanikeringi 2008. aastal kuulus pool ettevõttest Andres ja Oleg Sõnajala ämmale, 82aastasele Elvi Maripuule.

„Me pole kunagi varjanud, et meil on tegemist väikse dünastiaga, kus on kaks perekonda koos. Meie abikaasad (Siiri ja Viivi Sõnajalg – toim) on kaksikud ja nende ema on olnud teatud aegadel paljude meie aktsiate hoidja. Me pole kunagi väitnud, et ta oleks teinud mingeid äritehinguid, ta on olnud ikka aktsiate hoidja n-ö perepangas,“ selgitas Andres Sõnajalg.

Ta kinnitas, et ka ämma sõna maksab. „Äritehingutes ta ei võta sõna, aga moraalis, eetikas ja elu põhimõtetes ikka võtab ja meil on olnud alati peres vanuse hierarhia põhimõte.“

Hetkel kuum