Alkoholi- ja kütuseaktsiis hoiavad majandust kasvulainel

12. mai 2016, 08:45
Alkoholi- ja kütuseaktsiis hoiavad majanduse kasvulainel
https://www.aripaev.ee/storyimage/EA/20160512/NEWS/160519902/AR/0/turistid.jpg

Esialgsetel andmetel suurenes Eesti sisemajanduse koguprodukt (SKP) tänavu esimeses kvartalis võrreldes eelmise aasta I kvartaliga 1,7%, teatab statistikaamet.

Sesoonselt ja tööpäevade arvuga korrigeeritud SKP jäi I kvartalis võrreldes eelmise kvartaliga muutumatuks ja võrreldes eelmise aasta I kvartaliga kasvas 1,8%.

Esialgsetel andmetel panustas I kvartalis majanduse kasvu enim netotootemaksude laekumine. Oluline mõju oli alkoholi- ja kütuseaktsiisi laekumise kasvul, mis nihkus eelmise aasta lõpust I kvartalisse. Maksulaekumiste nihke põhjuseks oli aktsiisimäärade tõusu jõustumise tähtaja nihutamine kuu aega hilisemaks.

Tegevusaladest panustas I kvartalis SKP kasvu enim kaubanduse lisandväärtus. Eesti majanduskasvu suurimaks pidurdajaks oli energeetika tegevusala lisandväärtuse vähenemine. Tugeva sisenõudluse kõrvalt pidurdas 2016. aasta I kvartalis majanduskasvu ka langev välisnõudlus.

Kogumajanduse kaupade väljavedu vähenes võrreldes mulluse I kvartaliga hinnamõjusid arvesse võttes 2%, peamiselt elektroonikakaupade ja mineraalsete toodete (sh bensiin, diisel, kütteõlid, gaas) väljaveo vähenemise tõttu. Samal ajal suurenes kogumajanduse kaupade sissevedu, olles reaalväärtuses 4% suurem kui eelmise aasta samas kvartalis. Esialgsetel andmetel suurenes enim mujal klassifitseerimata masinate ja seadmete, mootorsõidukite ja haagiste ning mineraalsete toodete import.

Statistikaamet avaldab I kvartali täpsustatud SKP 9. juunil.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
12. May 2016, 09:07
Otsi:

Ava täpsem otsing