Sirje Rank • 12. mai 2016 kell 8:15

Portugali ja Hispaaniat ähvardab trahv

Lipud Euroopa Komisjoni hoone ees  Foto: Scanpix/REuters

Portugal ja Hispaania on liiga pikalt rikkunud eurola eelarvedefitsiidi reeglit, mis ELi seaduste järgi eeldaks neile trahvi määramist.

Mitu Euroopa meediaväljaannet, sealhulgas Handelsblatt ja Politico, kirjutabki, et Euroopa Komisjon kaalub praegus seda võimalust, kuna riigid pole piisavalt defitsiidi vähendamiseks pingutanud. Võimaliku trahvi suurus on kuni 0,2% SKPst.

Politico tsiteerib Euroopa Parlamendi konservatiivide fraktsiooni liiget Markus Ferberit, kes ütleb, et liiga kaua on Euroopa Komisjon hoidunud liikmesriikide vastu sanktsioone rakendamast, ehkki euro aluseks oleva stabiilsus- ja kasvupakti reegleid on selgelt rikutud. „See on kahjustanud pakti usaldusväärsust. Nüüd tuleb komisjonil seista Madridi ja Lissaboni igasugusele lobitööle vastu ning oma tööriistakast käiku lasta,“ ütles Ferber.

Läinud aastal ähvardas ka Prantsusmaad trahvi oht, kuid Euroopa Komisjon otsustas riigile siiski veel lisaaega anda, et eelarvedefitsiit 3% piirist allapoole tuua.

Euroopa Komisjoni president Jean-Claude Juncker teeb tuleval nädalal otsuse, mida siis euroala rahandusministrid arutaksid 17. juuni kohtumisel. Juba on kõlanud soovitused arvestada, millised poliitilised tagajärjed sanktsioonidel olla võivad. Hispaanias on 26. juunil kordusvalimised, kuna mullu detsembris toimunud valimiste tulemused ei võimaldanud kokku saada töövõimelist valitsust.

Sarnased kaalutlused – võimalik poliitiline tagasilöök – olid üleval ka siis, kui Gerhard Schröderi Saksamaa ja Jacques Chiraci Prantsusmaa stabiilsuspakti normidest hälbisid.

Hetkel kuum