Mait Kraun • 13. juuli 2016 kell 7:00

Iirimaa majanduskasv vapustas majandusteadlasi

Iirimaa lipp  Foto: EPA

Iirimaa valitsus vapustas Dublinisse kogunenud majandusteadlasi ja ajakirjanikke, kui teatas, et riigi majandus kasvas eelmisel aastal 26 protsenti, vahendab Bloomberg.

Varem prognoositi, et majanduskasv jääb 7,8 protsendi juurde. Kui numbrid on õiged, ületas Iirimaa oma eelmist majanduskasvu rekordit peaaegu kolmekordselt.

„Ma ei tõuse püsti ega ütle, et majandus kasvas 26 protsenti,“ ütles sõltumatu majandusteadlane Jim Power. „See on mõttetu – kui Hiinast tuleksid sellised numbrid, siis me naeraks.“

Suuresti saab ülikiiret majanduskasvu seletada Iiri majanduse avatusega. Iirimaa on USA ettevõtete jaoks atraktiivne, sest maksumäär ulatub üksnes 12,5 protsendini. Iirimaale on suurematest firmadest läinud eelmisel aastal näiteks Perrigo Co ja Jazz Pharmaceuticals. Peakorteri asukohta muudetakse tavaliselt ettevõtete ülevõtmisel või ühinemisel.

„Meie majandus on väga väike. Kui varad järsult tõusevad, siis juhtubki selline asi,“ ütles Iiri statistikaameti ametnik Michael Connolly. „Kui numbreid lahti rääkida, siis nad muutuvad usutavaks,“ ütles ta.

Iiri rahandusminister Michael Noonan märkis, et majanduskasvu numbrid vähendasid Iirimaa võla ja defitsiidi suhtarve. Samas kaasneb sellega ka ohte.

Maksuparadiisiks olemine võib kunstlikult majanduskasvu tõsta. Kui ettevõte hakkab Iirimaa residendiks, siis on võimalik, et firma ülemaailmsed kasumid arvestatakse Iiri sisemajanduse koguprodukti, teatas ministeerium.

Teiseks on majandusteadlastel raske aru saada, millises seisus Iirimaa tegelikult on. Power ütles, et ta jälgib parema ülevaate saamiseks näiteks tööhõive ja maksulaekumiste kasvu. Tema hinnangul oli majanduse tegelik kasv 5,5 protsenti.

Hetkel kuum