Äripäev • 21. juuli 2016 kell 8:30

Riik peatab ehitusäri ja masinatööstuse sahkerdamised

Riik lisas pöördmaksustatavate kaupade nimekirja ehitus- ja masinatööstuse kaupu.  Foto: PantherMedia/Scanpix

Täna otsustas valitsus lisada kaupade nimekirja, millele rakendatakse käibemaksuarvestuses erikorda ehk pöördmaksustamist, vee- ja gaasitorud, lehtmetalli, ehitusarmatuuri ja muu, mida kasutatakse peamiselt ehitustel ja masinatööstuses.

Pöördmaksustamine aitab vähendada maksupettusi nendes valdkondades, kus maksupettuse korraldamiseks kasutatakse puhverettevõtteid. Puhverettevõte märgib arvele küll käibemaksu, kuid seda riigi tuludesse ei tasu. Samas kauba ostja küsib riigilt tagasi arvele märgitud käibemaksu.

Kehtiva korra kohaselt rakendatakse pöördmaksustamist kinnisasjale, mille võõrandamisel on maksukohustuslasel valikuvõimalus kauba maksustamiseks, metallijäätmetele, väärismetallile ja väärismetalli sisaldavale metallimaterjalile.

Käibemaksukohustuslased, kes kasutavad kaupade ostmisel puhverettevõtteid, saavad käibemaksupettuse tõttu kaupa odavama hinnaga ning puhverettevõtete kasutamise osakaal võrreldes teiste sektoritega on metallisektoris väga suur, märgib valitsus oma pressiteates. Seetõttu on seni ausat äri ajavatel ettevõtetel olnud väga raske konkurentsis püsida. Levinud on puhverettevõtete kasutamine, kes märgivad arvele käibemaksu, mida hiljem riigi tuludesse ei tasu. Kauba soetaja deklareerib arvel näidatud käibemaksu sisendkäibemaksuna ning vähendab selle võrra oma maksustavalt käibelt arvestatud käibemaksu.

Pöördmaksustamine on maksupettuste vähendamise meede, mis tähendab, et kauba või teenuse käibemaksu arvutab müüja, kuid deklareerib ja tasub ostja. Pöördmaksustamist rakendatakse vaid juhul, kui kaup või teenus müüakse teisele käibemaksukohustuslasele.

Metalltoodetele on pöördmaks kehtestatud ka Poolas, Austrias, Slovakkias, Saksamaal, Ungaris ja Tšehhis.

Hetkel kuum