19. august 2016 kell 19:36

Greenspan: euroala ei püsi ja USAd ootab stagflatsioon

Foto: EPA

Endine Föderaalreservi juht Alan Greenspan prognoosib, et intressid võivad peagi tõusma hakata ning teha seda väga kiiresti, vahendab Bloomberg.

„Me ei arva, et me suudaksime selliseid intressimäärasid väga kaua pikemalt hoida,“ ütles ta Bloombergile antud intervjuus. „Nad peavad hakkama tõusma. Ja nad tõusevad tõenäoliselt kiirusega, mis valmistab meile üllatuse.“

USA 10-aastaste võlakirjade tootlus on praegu 1,55 protsenti. Veel aasta alguses oli tootlus 2,27 protsenti. Tootlus ja hind liiguvad võlakirjade puhul vastassuunaliselt.

Greenspan andis järjekordselt mõista, et muretseb stagflatsiooni riski pärast. Stagflatsioon tähendab seda, kui riigi majandus ei kasva, aga inflatsioon on suhteliselt kõrge.

„Varasemad staadiumid on juba kätte jõudnud,“ ütles ta ja lisas, et tööjõukulud kasvavad ja rahamassi kasv on kiirenema hakanud.

Endine Föderaalreservi juht ei ole veendunud, et euroala võiks praegusel kujul ellu jääda. Sarnase avaldusega tuli sellel nädalal välja ka Nobeli preemia laureaat Joseph Stiglitz.

Greenspan ütles, et 19-liikmeline euroala ei saa töötada, sest Lõuna- ja Põhja-Euroopal on erinev kultuur ja suhtumine inflatsiooni.

Hetkel kuum