"Ministeerium demagoogitseb"

Olerexi juhatuse liige Alan Vaht suhtub ministeeriumi vastustesse skeptiliselt.  Foto: Andres Haabu
Marge Väikenurm • 25. august 2016 kell 5:15
Uudised
Ainult tellijale

Rahandusministeeriumi antud vastused on Olerexi juhatuse liikme Alan Vahi sõnul puhas demagoogia. Nimelt ütles ministeerium, et mullusega võrreldes maksutulu tänu kütuseaktsiisi tõusule kasvab, kuigi Vaht ennustab kõrget kukkumist.

“Ministeeriumi vastus on demagoogia. Rahandusministeerium on osavalt võtnud võrdluseks eelmise aasta ja ütleb, et läinud aastaga võrreldes on aktsiisi laekunud 14% enam. Ka minu analüüs näitab sama,” rääkis Vaht. Ometi leidis Vaht ühe kõneka aga.

Mullusega võrreldes kogutakse riigieelarvesse 21 miljonit eurot rohkem aktsiisitulu, kuid sama summa saanuks riik eelarvesse ka loomuliku kasvuga, sest alates 2009. aastast on diislikütuse turukasv olnud umbes 4-6% aastas, selgitas Vaht.

“Oluline on võrrelda selle aasta laekumist riigieelarve plaaniga ning siin saabki september olema esimene kuu, kus aasta kokkuvõttes langeb aktsiisilaekumine miinusesse,” lisas Vaht.

Äripäev kirjutas sel nädalal, et Vahi arvutused näitavad, et aasta lõpus on aktsiisi alalaekumine 25 miljonit eurot, millele tuleb juurde kaotus kütuse müügilt makstavalt käibemaksult. Ehk siis on langus kokku 35 miljonit eurot.

“Aktsiisitõusuga loodi olukord, kus turu loomulik kasv lõigati ära. Turg ja tarbimine hakkas langema, sest tankimine viidi Eestist välja riikidesse, kus kütusehind on soodsam,” kordas Vaht. “Kaotus tehakse hetkel tasa kõrgemate aktsiisimääradega ning kokkuvõttes on majandusele tervikuna tehtud kahju palju suurem.”

Hetkel kuum