Äripäev • 6. september 2016 kell 9:17

Läti läheb põgenike haihtumise pärast Euroopa Komisjoni vaibale

Euroopasse jõudnud Süüria pagulased.  Foto: EPA

Läti siseministeerium tunnistab, et riiki saabunud põgenike pagemine edasi Saksamaale on probleem, mille pärast tuleb Lätil Euroopa Komisjonile aru anda.

„Ma ei arva, et see tähendab mingeid trahve, kuna selline olukord pole dokumentides õiguslikult sõnastatud. See on rohkem poliitilise usalduse küsimus Läti kui partneri suhtes,“ rääkis täna hommikul televisioonis siseministeeriumi riigisekretär Ilze Petersone-Godmane.

Tema hinnangul ei saa põgenike vastuvõtuprogrammi Lätis õnnestunuks pidada, sest riiki ümberpaigutatud migrandid põrkuvad tõsiste raskustega töö ja elukoha otsinguil, samuti on neil raskusi läti keele õppimisega.

Petersone-Godmane sõnul oli valitsuse otsus vähendada pagulaste toetusi vale, kuna see ei soodusta seda, et nad alustaksid siin oma elu. „Me mõistame, et nad on siia tulnud tühjade kätega ja siin elamiseks on neil vaja midagi stardiks, toetust,“ rääkis ta.

Läti maksab pagulastele toetust 139 eurot kuus, kusjuures see summa makstakse perekonna puhul vaid ühele pereliikmele, ülejäänud saavad 97 eurot kuus. Varem maksti kõigile pere täiskasvanutele 256 eurot kuus, alaealiste puhul oli summa kolm korda väiksem. Pagulaskeskuses elavatele pagulastele maksab Läti 3 eurot päevaraha.

Eile teatas Läti televisioon, et 23 kvoodi alusel riiki saabunud põgenikust on 21 juba Lätist kadunud ja elavad Saksamaal. Seejuures näevad seadused ette, et riigist lahkudes kaotavad nad Läti toetused. Läti on nõustunud kuni 2017. aasta lõpuni vastu võtma 531 põgenikku Lähis-Idast ja Aafrikast.

Hetkel kuum