Pille Ivask • 24. september 2016 kell 12:00

Kuidas suurendada töötaja produktiivsust?

TransferWise'i Tallinna kontor  Foto: Tõnu Tunnel

Töötaja ning ka iseenda produktiivsemaks muutmiseks ei ole vaja panustada suurtes kogustes raha, piisab odavatest, ent efektiivsetest lahendustest.

Töökoha interjöör mõjutab väga suures osas seda, kui tootlikud me olla suudame. Väljaanne Entrepreneur on välja toonud viis head soovitust, kuidas töökohta, olgu selleks siis traditsiooniline kontor või kodukontor, muuta selliselt, et tootlikkus kasvaks.

Vali õiged värvid. Austini Ülikoolis tehtud uuringust selgub, et meid ümbritsevad värvid mõjutavad väga tugevalt seda, kas me töötada viitsime ja kui palju me endast tegelikult väga pigistada suudame. Värvid mõjutavad tugevalt ka meie käitumist ning emotsioone.

Arhitektuuri ning sisekujundusega tegelev ettevõte HOC on soovitanud töökoha sisustamisel lähtuda järgnevatest värvinippidest:

Roosa muudab inimesed rahulikumaks ning aitab vähendada üksindust

Punane kiirendab pulssi ning seega ka vereringet, mis omakorda toob kaasa suurema energialaengu

Oranž värv suurendab enesekindlust ning entusiasmi

Kollane suurendab produktiivsust, loomingulisust, tähelepanuvõimet ning selgust

Roheline värv vähendab väsimust ning muudab inimese efektiivsemaks

Sinine suurendab aga rahulikkust, stabiilsust, usaldust, ning lojaalsust, samal ajal suurendades produktiivsust ja keskendumisvõimet

Kui sa ei mõista, miks sina ja/või su kolleegid kipuvad rahutud ja häiritud olema, võib aidata kontori seinte värvimine või tapeedi vahetus.

Muuda kontor visuaalselt suureks. Sageli piisab vaid värvivahetusest, et kontor või tuba tunduks palju helgem. Kui sa tunned end justkui aheldatuna ning vajad enda ümber rohkem õhku, tasub kontorisse tuua heledat mööblit ning värvida seinad heledaks. Keskkonnapsühholoog Sally Augustin on näiteks öelnud, et heledad värvid muudavad ruumi visuaalselt suuremaks, kasuks tulevad ka kõrged laed. Augustini sõnul aitavad ruumi suuremaks muuta ka peeglid. Samuti soovitab ta vähendada mööbli ja muude iluvidinate osakaalu, sest need võivad tekitada tunde, nagu see oleks inimestest ja asjadest pungil.

Too loodus kontorisse. Kolmas variant räägib mõneti küll eelmisele vastu, ent psühholoogid on soovitanud kontorisse ja tuppa tuua võimalikult palju rohelisi taimi. Looduses liikumine mõjub inimestele reeglina rahustavalt, miks mitte proovida looduslikku keskkonda imiteerida ka nelja seina vahel. Lisaks taimedele võiks mööbli puhul võimalikult palju kasutada puitu ja bambust. Õdusust ja mõnusat olemist lisavad näiteks ka küünlad.

Kindlasti tasuks eelistada loomulikku valgust ning suuri aknaid.

Liigu või tee trenni. Soome Töötervishoiuameti uuringust selgus, et kui inimesed istuvad kontoris ning päeva jooksul end sisuliselt üldse ei liiguta, mõjub see tervisele halvasti, tuues kaasa näiteks kehva rühi, aga ka põhjustades lihaspingeid. Selle vältimiseks on üks võimalus end tööpäeva jooksul liigutada, tehes näiteks erinevaid liikumisharjutusi. Teine võimalus on loobuda istumisest ning vahetada traditsioonilised lauad välja selliste vastu, mille taga saab töötada vaid seistes. Kui sellised võimalused aga puuduvad, on mõistlik kontrollida üle oma asend, seal hulgas reguleerida arvutimonitori kõrgust.

Pööra tähelepanu õhule. Õhu kvaliteet on töökoha puhul sageli üks vähem tähelepanu saavaid aspekte. Tokyo Waseda Ülikooli uuringust selgub, et inimesed on seda väsinumad ja uimasemad, mida kõrgem temperatuur kontoris on. Katsealused tunnistasid, et pidid palavas ja õhutamata kontoris panustama oluliselt rohkem vaimset energiat tööülesande sooritamisse kui need katsealused, kes töötasid pigem jahedates tingimustes.

Lisaks tasub tähelepanu pöörata sellele, et õhuniiskus oleks piisavalt kõrge ning tingimused enam-vähem stabiilsed. Tundlikuma organismiga töötajaid silmas pidades võiks kasutada näiteks hüpoallergilisi vaipu.

Hetkel kuum