• Jaga lugu:

  Brexit ei peleta Eesti ettevõtja ärihuvi

  Suurbritannia otsus Euroopa Liidust lahkuda ehk Brexit on seni Suurbritanniaga äri ajavaid Eesti ettevõtteid esialgu mõjutanud peamiselt naela kursi järsu kukkumise kaudu.

  Enamus Suurbritannia turu kasuks rääkivaid argumente on aga jätkuvalt jõus ning turg jääb ahvatlevaks ka siis, kui riik moel või teisel Euroopa Liidust lahkub. „Huvi on jätkuvalt suur,“ kinnitas EASi esindaja Suurbritannias Andreas Heiki Pant.
  Mõnes sektoris, nagu finantsteenused, võib Brexitist avaneda Eesti jaoks hulk uusi võimalusi, usub Briti-Eesti Kaubanduskoja juhatuse esimees James Oates. Oatesi arvates on Tallinnal head väljavaateid maailma finantskeskuste pingereas viiendast kümnest ülespoole kerkida.
  Kui Suurbritannia Euroopa Liidu ühisturult lahkub ja finantsettevõtted kaotavad vaba juurdepääsu kõigi liikmesriikide turule, saab Eesti e-residentsuse ja küberruumi vahendusel pakkuda lahendusi, mis ei sunniks finantsasutusi oma töötajaid Londonist mandrile kolima, rääkis Oates Suurbritannia turule pühendatud Swedbanki seminaril.
  See säästaks hulga raha ja võiks aidata leida lahkemat vastuvõttu, kui ei minda otse sellise jutuga nagu Saksamaa, et tooge finantssektori töökohad Frankfurti üle.
  Oates tõi näiteks kliiringu eurodes. Vastavad osakonnad oleksid jätkuvalt Londonis, kuid kliiring toimuks küberruumi kaudu Eestis. „Kui võtta üks suur varahaldur nagu BlackRock, tähendaks see kliiringut tehingutele väärtuses ligi pool triljonit. See on väga palju raha, ehkki moodustab kogu tehingute mahust vaid murdosa,“ rääkis Oates.
  Ise tuleb minna pakkuma
  Novembris kavatseb Briti-Eesti kaubanduskoda korraldada äridelegatsiooni Cambridge’i, kus on vilgas start-up-keskkond, ja Londonisse, et Brexitist avanenud võimalusi kombata. Kuna brittidel tuleb palju asju nüüd ümber mõelda ja teistmoodi teha, võivad paotuda nii mõnedki uksed, mis seni kinni on olnud. „See ei puuduta vaid e-residentsust, mitmeid asju tuleb hakata teistmoodi tegema,“ ütles Oates. Ja Eesti on end tuntuks teinud just uudsete lahenduste poolest.
  EASi esindaja Suurbritannias Andreas Heiki Pant ütles, et pangandusteenuste pakkuja Monese on hea näide. Suurbritannias on pangakonto avamine keeruline, mispeale eestlaste loodud idufirma tõi turule uudse hõlpsa lahenduse.
  Moneset ennast mõjutab Brexit sel moel, et Suurbritannias väljastatud tegevusloast mandri-Euroopas toimetamiseks pikemas vaates enam ei piisa. “Kuigi Monese ei plaani hetkel peakontori asukohta vahetada, on meil Eestis juba olemas üksus, mille kaudu saame tulevikus ELi siseturul tegutseda,” ütles tegevjuht Norris Koppel.
  Pant usub samuti, et e-residentsuse skeemil oleks võimalusi. „Tean, et e-residentsuse meeskond on välja töötanud sihtväärtuspakkumist, kuidas selleni jõuda,“ ütles ta. Miks täna veel lõplikke lahendusi pole, tuleneb sellest, et keegi veel ei tea, mis see Brexit on. Kui britid jäävad ühisturu osaks, ei juhtu midagi. Praeguse valitsuse seiskohtadest paistab, et mingid piirangud siiski tulevad, kuna Theresa May valitsus soovib kindlasti rännet Euroopa Liidust piirata. Saksamaa kantsler Angela Merkel ütles eile, et kõnelused ei tule kerged.
  Tulge aga!
  FI juht Kilvar Kessler ütles, et Ühendkuningriigi reguleeritud finantssektor on „most welcome“ (väga teretulnud – toim.) Euroopa passi Eestist taotlema.  
  „Reguleeritud finantsturul tegutsemisel (pea)kontoriga ja tegevusloaga Eestist on mitmeid tugevusi ja võimalusi: nt Eesti tulumaksusüsteem, Euroopa Liidu ülene tegevusluba, siinse asjaajamise digitaliseeritus ja lihtsus/selgus, meie finantsjärelevalve äriteadlikkus ja avatus dialoogiks turu osapooltega. Hiljuti avaldatud Nordea-DNB tehing seda kõike ka võib kinnitada. Hakkame nende taotlustega kohe pihta - meie finantsinspektsioonis oleme selleks valmis,“ kommenteeris Kessler.
  Potentsiaalse kasvuvaldkonnana pakkus Pant välja ka ehitussektori. „Brexit või mitte, ehitusturul on neil tohutu suur vajadus,“ ütles Pant. Aastas on vaja juurde ehitada 400 000 uut elamut, millest reaalselt ehitatakse vaid veerand. Sektorile on jälle uut raha eraldatud ning enam ei kaasata vaid suuri, vaid ollakse valmis kaasama ka väiksemaid arendajaid ja ehitajaid, rääkis Pant. „Brexiti järel taevas kokku ei vajunud, äri läheb edasi.“
  Tegelikult võib Suurbritannias rääkida isegi optimismipuhangust. Räägitakse uuest algusest, ning rõhutatakse tahet Brexitist kindlasti edulugu teha.
  Äripäevaga suhelnud Suurbritannia turul tegutsevad ettevõtjad nimetasid peamise muutusena, mida Brexit nende jaoks kaasa on toonud, naela kursi järsku nõrgenemist. Eile lõi nael uue enam kui 31 aasta mõõnarekordi, kui mitmed suurpangad nagu Goldman Sachs oma sünged prognoosid avaldasid. Euro suhtes odavnes nael eile 0,6% ja kauples 1,13 euro tasemel.
  Wendre läheb edasi, mitte tagasi
  „Meid mõjutab see väga otseselt,“ rääkis Wendre senine Suurbritannia kliendisuhete juht Rainer Toome. Niigi väiksed marginaalid on naela odavnemisest veelgi kokku kuivanud. „Tulevast aastast üritame kokkulepped euro peale saada. See võib halvendada konkurentsivõimet, kuid turult lahkumise plaane kindlasti ei ole. Järgmisena on kavas Suurbritannia turul juba oma kaubamärgiga välja tulla." Praegu on Wendre tooted müügis Aldi ja Argose ketis.
  Naela nõrkust kurtsid ka puidutoodete eksportijad AS Palmako ja AS Lasita Maja. Praegu jätkatakse referendumi järel aga paljus vanaviisi. Küll võivad muutused tulla, kui Brexiti mõju pikemas perspektiivis Suurbritannia majanduse kasvutempole pidurit paneb.
  Jaga lugu:
 • Hetkel kuum

Merli Üle: tänane lumehelbeke hindab samu väärtusi mida su enda laps
Midagi on pildil valesti, kui peame jätkuvalt rääkima juhtidest, kelle jaoks on noorte, nn lumehelbekeste, juhtimine peavalu. Kes siis muutustele tegelikult vastu sõdib? Ehk oleks viimane aeg õppida uusi trikke, pakub Elisa äriarenduse valdkonna juht Merli Üle.
Midagi on pildil valesti, kui peame jätkuvalt rääkima juhtidest, kelle jaoks on noorte, nn lumehelbekeste, juhtimine peavalu. Kes siis muutustele tegelikult vastu sõdib? Ehk oleks viimane aeg õppida uusi trikke, pakub Elisa äriarenduse valdkonna juht Merli Üle.
Tallinna börsil ei langenud täna ükski aktsia
Tallinna börsil olid pankade aktsiad täna pärast eile toimunud järsku langust taastumas ning ühtegi kukkujat kohalikul börsil ei olnud.
Tallinna börsil olid pankade aktsiad täna pärast eile toimunud järsku langust taastumas ning ühtegi kukkujat kohalikul börsil ei olnud.
Umbusklikud parteid tantsivad ümber Soomere
Kumbki koalitsioonierakond ega ka sotsid ei taha astuda Tarmo Soomere presidendikandidatuuri osas esimest otsustavat sammu. Seda ei tehtud ka tänasel parteijuhtide nõupidamisel.
Kumbki koalitsioonierakond ega ka sotsid ei taha astuda Tarmo Soomere presidendikandidatuuri osas esimest otsustavat sammu. Seda ei tehtud ka tänasel parteijuhtide nõupidamisel.
Raadiohommikus: hinnatõus hinnatõusu otsa
Kolmapäevane Äripäeva raadio hommikuprogramm aitab vastata küsimusele, miks kõik on kallimaks läinud ja jätkab samal rajal.
Kolmapäevane Äripäeva raadio hommikuprogramm aitab vastata küsimusele, miks kõik on kallimaks läinud ja jätkab samal rajal.