Sirje Rank • 9. oktoober 2016 kell 6:19

Reuters: IMF ei osale Kreeka abipaketis

Graffitti Ateenas  Foto: Scanpix/Reuters

Rahvusvaheline Valuutafond ei liitu Kreeka viimase abipaketiga, kuid on tõenäoliselt nõus spetsiaalse nõustaja rolliga, mis piirab fondi sõnaõigust, kuid jätab IMFi siiski n.ö laua äärde.

Nii kirjutas agentuur Reuters viitega kahele kõrgel ametikohal allikale, kes on plaanidest informeeritud.

IMF on enam kui aastapäevad keeldunud Kreeka abipaketiga selle praegustel tingimustel liitumast, väites, et Kreekale seatud eesmärgid ei ole ilma võlakoorma uue vähenduseta realistlikud.

Euroala valitsused on aga võlakergendusele väga vastu ja nüüd on läbirääkimisel IMFi uus roll, vahendas Reuters. Riikides nagu Saksamaa on IMFi osalemine eeltingimus, et üldse Kreeka abistamist jätkata. Samas on Saksa rahandusminister Wolfgang Schäuble võlakergenduse vastu, korrates viimati läinud neljapäeval, et Kreeka peab esmalt abiprogrammi tingimused täitma. Võlgadega on aega tegeleda hiljem - lähemad kümme aastat suudab Kreeka võlgade teenindamisega hakkama saada.

IMFi Euroopa osakonna juht Poul Thomson kinnitas reedel, et IMF ei ole võlakergenduse nõude osas meelt muutnud. 

Võimalus Kreeka võlakergenduse kokkuleppe sõlmimiseks on veel olemas, kuid see on väga väike ja sõltub Kreekale järgmise laenuosa väljamakse heakskiitmisest. Kui see venib, nihkuvad ka võimaliku võlakergenduse kõnelused aega pärast Saksamaal tuleval sügisel toimuvaid valimisi, ütles allikas Reutersle.

Kreeka rahandusminister Euclid Tsakalotos ütles Bloombergile, et Saksamaa nõudmised ei ole realistlikud. Tema sõnul usub Schäuble, et programm töötab, IMF jääb selle osaks ning mingit erilist võlakergendust ei tule. "Midagi peab siin järele andma ja ma usun, et ta sügaval sisimas teab seda ka ise," ütles Tsakalotos. 

USA rahandusminister Jack Lew kordas samuti Washingtonis IMFi ja Maailmapanga aastakoosolekul, et ainus lahendust liiga suurele võlakoormale on võlgade restruktureerimine.

 

 

Hetkel kuum