Pille Ivask • 17. oktoober 2016 kell 6:00

Montenegros toimusid tulised valimised

Demokraatliku Sotsialistide Partei juht Milo Dukanovic (esiplaanil) valimiste ajal  Foto: epa

Montenegros toimusid eile parlamendivalimised, mille tulemusena peaks selguma, kas riik valib olla partnerluses Lääne või Venemaaga.

Montenegro eilseid valimisi peetakse ajalooliseks, kuna vastamisi olid senine võimupartei, mis on Lääne-meelne, kui opositsioonijõud, mis on selgelt Venemaa poolel.

Tuline vastuseis tõi kaasa rekordilise valimas käinute osakaalu: Reutersi andmeil käis hääletamas üle 70% valimisõiguslikest kodanikest.

Montenegro parlamendis on 81 kohta ning esialgsetel andmetel sai Lääne-meelne Demokraatlik Sotsialistide Partei 36 kohta. See aga tähendab, et erakond peab koalitsiooni moodustamisel kellegi kampa võtma, kuna enamuse saavutamisest jäi parteil viis kohta puudu.

Venemaa-meelne Demokraatlik Rinne saab esialgsetel andmetel parlamendis 17 kohta.

Demokraatlik Sotsialistide Partei, mida juhib 54aastane Milo Dukanovic, on end kuulutanud valimiste võitjaks ning lubas, et koalitsioon moodustatakse mõne rahvusvähemusi esindava erakonnaga.

Dukanovic on väitnud, et Montenegro liigub tasapisi Euroopa Liidu ning NATO liikmelisuse suunas ning soovib tihedamat koostööd Läänega.

Hetkel kuum