Kanada: kaubandusleping ELiga näib nüüd võimatu

22. oktoober 2016, 09:56
Vabakaubanduslepingu vastased protestid Ülemkogu ajal
https://www.aripaev.ee/storyimage/EA/20161022/NEWS/161029915/AR/0/AR-161029915.jpg

Reedel lõppenud Ülemkogul ei õnnestunud Euroopa Liidu valitsusjuhtidel üle saada tõkkest, mis ei võimalda jõustada Euroopa Liidu ja Kanada vahel seitse aastat ette valmistatud vabakaubanduslepingut.

Selleks tõkkeks on Belgia Valloonia piirkonna parlamendi vastuseis.

„Mulle on selge, Kanadale on selge, et Euroopa Liit ei ole praegu võimeline rahvusvaheliseks kokkuleppeks isegi sellise riigiga nagu Kanada, mis jagab Euroopaga ühiseid väärtusi,“ ütles Kanada kaubandusminister Chrystia Freeland reedel nördinult pärast kõnelusi ELi ja Belgia ametnikega. Freelandi sõnul paistab kokkulepe (tuntud lühendiga CETA - toim.) nüüd võimatu olevat.

Osaliselt oleme ühe riigi sisepoliitika pantvangid, ütles Leedu president Dalia Grybauskaite agentuuri Bloomberg vahendusel.

Lepingu nurjumist võib käsitleda kui veel üht kinnitust üle ilma tugevnevatest protektsionismi ilmingutest. Ühtlasi võib see pisendada Euroopa Liidu usaldusväärsust ja kaalu globaalsel areenil.

Kaubanduspoliitika on olnud pikki aastaid üks Euroopa Liidu põhipoliitikaid, millest on johtunud selged eelised ELi liikmeks olemiseks. Kui lepingut Kanadaga ei tule, jäävad ära uued ärivõimalused Kanadaga ning kuhtuvad ka väljavaated teiste vabakaubanduslepingute sõlmimiseks, eelkõige USA ja Jaapaniga.

Kanada peaminister Justin Trudeau on öelnud, et kokkuleppe nurjumine seab küsimärgi alla Euroopa Liidu elujõulisuse pärast Suurbritannia referendumit. „Väga oluline on näidata, et Euroopa Liit suudab allkirjastada olulisi kaubanduslepinguid,“ ütles ta.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
22. October 2016, 09:56

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing