Äripäev • 8. november 2016 kell 7:10

Suurettevõtted plaanivad suurendada dividendimakseid

Suurettevõtted plaanivad suurendada dividendimakseid.  Foto: PantherMedia/Scanpix

Üha enam suurettevõtteid soovib kasutada vaba raha dividendide maksmiseks omanikele, selgub SEB finantsjuhtide uuringust. Võrreldes eelmise aastaga kavandab vähem ettevõtteid teha strateegilisi investeeringuid Eestisse, kuid aina rohkem soovib investeerida välisriigis.

Uuringu põhjal plaanib 25 protsenti küsitletud Eesti suurettevõtetest kasutada järgneva kuue kuu jooksul vaba raha eelkõige dividendimakseteks ettevõtte omanikele. Eelmisel aastal oli sama soov 10 protsendil ettevõtetest. See osakaal on kõrge ka võrreldes Läti ja Leedu suurettevõtetega: Lätis oli uuringu põhjal selline kavatsus 18, Leedus vaid 10 protsendil ettevõtetest.

Kõige populaarsem kasutusviis vabale rahale on endiselt strateegilised investeeringud koduriigis. Eesti ettevõtetest kavandas neid 39 protsenti, mida on siiski märkimisväärselt vähem kui 2015. aastal, mil neid plaanis 54 protsenti ettevõtetest. Seevastu on oluliselt kasvanud ettevõtete osakaal, kes soovivad investeeringuid teha Eestist väljaspool. Kui 2015. aastal oli selline plaan 10 protsendil küsitletud finantsjuhtidest, siis sel aastal vastas küsimusele jaatavalt juba 17 protsenti. Laienemisest välisriikides on aina enam huvitatud ka Läti ja Leedu ettevõtted. Selle aasta uuringu põhjal kavandab vaba raha kasutada laienemiseks välisriikides 12 protsenti Läti ja 17 protsenti Leedu ettevõtetest.

Aeglane majanduskasv sunnib otsima efektiivsust, mistõttu võib oodata ka turu konsolideerumist. Uuringu põhjal ootab 37 protsenti küsitletud Eesti finantsjuhtidest ühinemis- ja ülevõtmistehingute kasvu järgmise aasta jooksul, mida on märksa enam kui eelmisel aastal.

Septembris tehtud uuringus osales 263 suurettevõtet Lätist, Leedust ja Eestist, mille aastakäive on üle 20 miljoni euro.

Hetkel kuum