Sirje Rank • 16. november 2016 kell 8:30

Merkel näeb vaba liikumise teemas arutlusruumi

Angela Merkel  Foto: Scanpix/Reuters

Saksamaa kantsler Angela Merkel andis eile Saksa tööandjatele esinedes mõista, et Euroopa Liidu ühes aluspõhimõttes – tööjõu vabas liikumises – võib olla arutelu ruumi.

Merkel ei seadnud küsimärgi alla Euroopa Liidu põhivabadusi – tööjõu, kapitali, kaupade ja teenuste vaba liikumist. Kui aga on tegemist olukorraga, kus näiteks Ida-Euroopast tuleb keegi lühikeseks ajaks Saksamaale tööle ja saab siis eluks ajaks õiguse sotsiaaltoetustele, „siis ma näen küsimust, mille üle me peaksime uuesti rääkima“, tsiteeris Merkeli sõnu agentuur Reuters.

Ehk siis Merkel tegi ettepaneku erinevaid nüansse uuesti arutada.

See võib olla positiivne signaal Suurbritanniale ELi jäikade positsioonide nihkumisest.

Seni on EL juurdepääsu siseturule kirjeldanud kui ühte paketti põhivabadustega, mille seast ei saa valida vaid seda, mis meeldib. Merkel rõhutas, et vaba liikumise põhimõtte osas vankuma lüüa ei või.

Suurbritannia väljaanne Telegraph kirjutas, et Suurbritannia EList lahkumist toetavad Briti parlamendisaadikud lugesid Merkeli sõnadest välja, et Euroopas hakkab koitma uus realism. Nende jaoks olid Merkeli sõnad kui esimene pragu turvises.

Suurbritannia peaminister Theresa May on sisserände piiramisest teinud n-ö punase joone, millest üle astuda ei või. Igal juhul tahetakse sisserännet piirata.

Merkel kohtub Theresa Mayga sel reedel, kui toimub ELi suurte riikide mini-tippkohtumine Euroopas lahkumisvisiidil oleva USA presidendi Barack Obamaga.

Hetkel kuum