Merkel on valmis jätkama

Angela Merkel tänavu augustis Eesti visiidil.  Foto: Andres Haabu
Sirje Rank • 20. november 2016 kell 9:25

Saksamaa kantsler Angela Merkel (62) andis täna oma parteikaaslastele teada, et on valmis uuesti kandideerima partei juhiks ja neljandat ametiaega järjest Saksamaa kantsleriks.

Merkel avalikustas oma otsuse CDU juhatusele peetud ettekandes, vahendas agentuur Bloomberg. Ametliku teate teeb Merkel täna õhtul pressikonverentsil. 

Otsus oli oodatud. „Me ootame, et Merkel ütleks pühapäeval, mida me kõik teame: et ta juhib CDUd ka järgmises valimiskampaanias,“ ütles laupäeval Saksamaa asekantsler Sigmar Gabriel. 

Merkelis nähakse stabiilsuse kantsi populismist käärivas Euroopas. Ka presidendivalimised USAs on suurendanud survet Merkelile ja lisanud talle kaalu läänemaailma liidrina.

Ametist lahkuv USA president Barack Obama ütles äsja Berliinis Merkeliga kohtumise järel, et kui ta oleks sakslane ja tal oleks hääleõigus, toetaks ta kindlasti Merkelit.

Merkel on Saksamaa kantsler olnud alates 2005. aastast, mil ta valimisvõit viis võimult Gerhard Schröderi. Konservatiivide liidriks sai ta 2000. aastal.

Merkel oli seni uuesti kandideerimise osas kidakeelne, öeldes, et annab otsusest teada, kui on õige aeg. Merkeli pagulaspoliitika on vähendanud ta enda ja CDU populaarsust. Kasvanud on toetus sisserände vastasele parteile AfD (Alternatiiv Saksamaale), mis tõenäoliselt saab tuleval sügisel toimuvatel üldvalimistel ka esimest korda parlamenti.

Bild am Sonntag kirjutas, et Emnidi korraldatud arvamusküsitluse järgi toetab Merkeli jätkamist 55% sakslastest võrreldes 42%ga augustis.

"Sellega (Merkeli otsusega - toim.) ei ole nüüd enam ebakindlust," kommenteeris Bloombergile Carsten Nickel, Teno Intelligence'i analüütik. "Turgudele on see positiivne uudis. Ja see lisab kindlustunnet kogu Euroopas. Isegi kui inimesed kõigega nõus pole, on ta tuntud, teatakse, mida oodata."

Praeguste küsitluste järgi jätkaks Merkel kantslerina nn suure koalitsiooni eesotsas, kuhu lisaks CDU-le ja sõsarparteile CSU kuuluksid ka sotsiaaldemokraadid. Väljavaated taolise koalitsiooni jätkamiseks kasvasid, kui Merkel nõustus toetama välisminister Frank-Walter Steinmeieri kandidatuuri Saksamaa presidendiks

Hetkel kuum