Elektrilevi peab vähendama võrgutasusid

Elektriliinid  Foto: Erik Prozes
Äripäev • 27. detsember 2016 kell 12:01

Konkurentsiamet tuvastas, et Elektrilevi OÜ rakendatavad võrgutasud ei ole kulupõhised ning tegi ettevõtjale 22. detsembril ettekirjutuse. Amet nõuab, et võrgutasu peab langema 6,7%.

Kuna võrgutasude osakaal moodustab lõpphinnast 50-55%, siis sellega peaks keskmisele kodutarbijale elektri lõpphind langema 3,6%, selgitas amet oma pressiteates.

Peamiseks põhjuseks, miks võrguteenuse hind peab langema, on võrgukadude vähenemine, märkis konkurentsiamet. „Tänaseks on ettevõtja saavutanud olukorra, kus võrgukaod on vähenenud 4,5%-ni. Seda on oluliselt mõjutanud ka kaugloetavatele arvestitele üleminek. Samuti mõjutab hinna langust kadude elektri hinna vähenemine, sest võrreldes eelnevate aastatega on elektri börsihind oluliselt langenud. Kolmandaks põhjuseks, miks võrgutasu peab alanema, on langenud intressimäärad, mis on aluseks ettevõtja poolt teenitava kasumi arvutamisel,“ loetles amet oma ettekirjutuse põhjendusi.

Võrguettevõte Elektrilevi leiab vastulauses, et on suutnud viimase viie aasta jooksul hoida ettevõtte püsikulud samal tasemel vaatamata ümbritseva keskkonna kallinemisele. „Samuti on investeeringud kaugloetavatesse arvestitesse ja nutikasse tehnoloogiasse vähendanud elektrivõrgu kadusid viiendiku võrra. Saavutatud tulemused ja ettevõtte kulude kokkuhoiu soovime tuua tarbijateni läbi väheneva võrguteenuse hinna,“ vahendas Eesti Energia tütarettevõte pressiteates.

Elektrilevi kinnitusel on nad esitanud konkurentsiametile materjalid nende kulude läbivaatamiseks juba 1. märtsil. „Esitame konkurentsiametile tähtajaks hinna langetamise taotluse ja anname sellest meedia kaudu ka avalikkusele teada,“ lubas ettevõte.

Konkurentsiamet ootab tuleva aasta 31. jaanuariks Elektrilevi taotlust, millega esitatakse ametile kooskõlastamiseks kulupõhised võrgutasud.

Hetkel kuum