Äripäev • 15. veebruar 2017 kell 11:37

Itaalia palub maavärinakahjude tõttu ELilt abi

Itaalia keskosas asuv Amatrice linn pärast 6pallist maavärinat mullu augustis.  Foto: epa

Maavärinates kannatanud Kesk-Itaalia vajab ülesehitamiseks 23 miljardit eurot ja küsib selleks abi Brüsselist Euroopa Liidu solidaarsusfondist, vahendas Paris Match.

Alates eelmise aasta augustist Itaalia keskosa raputanud maa-alused tõuked on põhjustanud tohutuid purustusi, mille kahjusumma ulatub 23,53 miljardi euroni. Sellest summast 12,9 miljardit läheb eravalduse ning 1,1 mld üldkasutuses hoonete taastamiseks. Kultuuri- ja kunstiväärtuste taastamiseks on vaja aga 3 miljardit eurot.

Kesk-Itaaliat tabas mullu 26. augustil 6.0magnituudine maavärin, milles hukkus 300 inimest. Kaks järgmist tõuget – tugevusega 5.5 ja 6.1 magnituudi – olid samas piirkonnas 26. oktoobril, seejärel tabas sama piirkonda 6.5magnituudine tõuge 30. oktoobril ning veel neli 5magnituudist tõuget tänavu 18. jaanuaril.

Euroopa solidaarsusfondi avamine maavärinakahjude korvamiseks on oluline läbirääkimisteema Rooma ja Brüsseli vahel, sest Itaalia tänavune eelarve on seoses maavärinate ja migratsioonikriisiga suures defitsiidis, puudujääk on 1,8% SKPst.

Itaalia sai enne ametlikku otsustamist Euroopa Komisjonilt novembris kahjude katteks ettemaksuna 30 miljonit eurot, mis on maksimaalne avansisumma.

Hetkel kuum