Äripäev • 10. juuli 2017 kell 6:44

Sündis era- ja riskikapitali investeeringute rekord

Foto: Reuters/Scanpix

2016. aasta oli Eestis era- ja riskikapitali valdkonna investeeringute poolest rekordiline. Aastaga suurenes Eesti Era- ja Riskikapitali Assotsiatsiooni (EstVCA) liikmete investeeringute kogumaht 74 miljoni euroni, kasvades aastatagusega võrreldes 385%.

Kokku tehti 2016. aastal 16 uut investeeringut, neist 8 Eestis, ning 19 investeeringut olemasolevatesse ettevõtetesse, neist 13 Eestis. 74 miljoni euro suurusest investeeringute kogumahust 49 miljonit investeeriti Eesti ettevõtetesse, teatas EstVCA pressiteates.

Kui eelnevad aastad möödusid fondide poolt kapitali kaasamise tähe all, siis mullu hakkas see kapital tegelikult ka ettevõtetesse jõudma. Investeeritud kogumahust (74 miljonit eurot) 66 miljonit tuli nelja Balti Innovatsioonifondist (BIF) rahastuse saanud fondi poolt (BaltCap Private Equity Fund II, BPM Mezzanine Fund, Livonia Partners Fund I ja Karma Ventures Fund I). BIFi rahastatud fondid on alates aastast 2013 kokku kaasanud 314 miljonit eurot, sellest 132 miljonit eurot tuleb kohalikelt pensionifondidelt. 2016. aastal väljusid EstVCA liikmed 10st ettevõttest (kasv aastaga +250%).

EstVCA tegevjuhi Kristiina Vassilkova sõnul on fonditurg saanud oluliselt professionaalsemaks ning ettevõtjatel on senisest palju avaramad võimalused raha kaasamiseks.

„Eesti riik tegi 2013. aastal otsuse Balti Innovatsioonifondi loomiseks ja 26 miljoni euro suuruse investeeringu tegemiseks, mille toel on turule tekkinud uus põlvkond professionaalseid fondihaldureid, kellele on omakorda investorid usaldanud juba enam kui 300 miljonit eurot investeeringute tegemiseks ja juhtimiseks,“ sõnas Vassilkova.

BaltCapi Growth Fundi partneri Heidi Kakko sõnul saavad läbi era- ja riskikapitali fondide ka pensionifondid meie kasvavatesse ettevõtetesse investeerida, nende arengule kaasa aidata ning seeläbi meie majandusse raha tagasi tuua. “Pensionifondid on pannud õla alla kõikidele BIFist rahastuse saanud fondidele. See fakt ilmestab nii fondistrateegiate potentsiaali kui ka usaldust siinsete fondihaldurite vastu,” ütles Kakko.

Eesti Era- ja Riskikapitali Assotsiatsioon (EstVCA) on 2009. a loodud organisatsioon, mille eesmärk on arendada atraktiivne ning jätkusuutlik keskkond nii era- ja riskikapitalistidele, ettevõtjatele kui ka institutsionaalsetele investoritele. EstVCA-l on 15 põhiliiget ja 23 toetajaliiget. Põhiliikmete hallatavate varade maht on 880 miljonit eurot. Kokku on investeerivate liikmete portfellis on 93 ettevõtet.

Balti Innovatsioonifond (BIF) on Eesti, Läti ja Leedu ning Euroopa Investeerimisfondi (EIF) poolt 2013. a loodud fondifond, mille eesmärk on suurendada kapitaliinvesteeringuid Balti riikide ettevõtetesse. EIF investeeris fondifondi loomiseks 52 miljonit eurot, millele lisandusid panused Eesti (KredEx), Läti (ALTUM) ja Leedu (Invega) riiklikelt agentuuridelt, igaühelt lisaks 26 miljonit eurot. Aastatel 2013-2017 investeerib BIF 130 miljonit eurot era- ja riskikapitali investeerimisfondidesse, millele lisatakse fondihaldurite kaudu omakorda vähemalt sama suures summas investeeringuid erainvestoritelt ja pensionifondidelt.

Hetkel kuum