Juhan Lang • 28 oktoober 2017

Pöördelised arengud Kataloonias

Kataloonia uus liider on Hispaania asepeaminister Soraya Saenz de Santamaria.  Foto: EPA

Vaevalt sai Kataloonia end reedel iseseisvaks riigiks kuulutada, kui Hispaania peaminister Mariano Rajoy sealse võimu välja vahetas.

Uus Kataloonia valitsusjuht on Hispaania asepeaminister Soraya Saenz de Santamaria, vahendas Bloomberg.

„Puigdemont ei ole enam piirkondlik president,“ märkis Hispaania keskvalitsuse esindaja Kataloonias Enric Millo. „Kõrgeim võim on Kataloonias nüüd Hispaania peaministril.“

Senine president Carles Puigdemont kutsus laupäeval inimesi keskvalitsuse sammude vastu üles rahumeelsele „demokraatilikule opositsioonile“ ning süüdistas Madridi katalaanide tahte vastases ettekavatsetud agressioonis.

Politseijuht tagandati

Hispaania võimud tagandasid ametist ka Kataloonia politseiülema Josep Lluis Trapero, sest valitsus püüab autonoomse piirkonna iseseisvuspüüdlusi tõkestada.

Varem on olnud kõhklusi selle osas, kuidas Kataloonia politseijõud reageerivad, kui neil kästakse Kataloonia president Carles Puigdemont koos oma valitusega välja tõsta, vahendas Reuters.

Reutersi andmetel soovitas kohalik politseijõud pingete kõrvaldamiseks oma liikmetetel tungivalt käituda neutraalselt ja mitte pooli valida.

Trapero kerkis lahkulööjate seas kangelaseks pärast seda kui tema juhitud politseijõud käitusid Kataloonia iseseisvusreferendumil märksa vaoshoitumalt kui riiklik politsei, mis sai kurikuulsaks jõu kuritarvitamisega oma kodanike kallal.

Trapero tagandati Hispaania siseminister Juan Ignacio Zoido allkirjaga. Läinud nädalal keelas Hispaania ülemkohus väidetava uurimise tõttu Trapero riigist lahkumise ja konfiskeeris tema passi, kuid ei nõudnud tema arreteerimist.

Süüdistajate sõnul ei aidanud Trapero läinud kuul toimunud iseseisvuse toetajate meeleavaldusel päästa Barcelonas hoonesse lõksu jäänud riiklikke politseijõude.

Uueks Kataloonia politseijuhiks sai Ferran Lopez, teatas Hispaania siseministeerium laupäeval.

Uued valimised toimuvad detsembris

Kataloonia parlament kuulutas reedel piirkonna Hispaaniast eraldunud iseseisvaks riigiks. Madrid saatis seepeale laiali Kataloonia parlamendi ja valitsuse, võttis üle administratsooni ning kuulutas välja uued valimised.

Mariano Rajoy kinnitas eilses telepöördumises, et uued valimised toimuvad 21. detsembril. Mitmed Euroopa riigid, nende seas Prantsusmaa, Saksamaa aga ka Ameerika Ühendriigid ei tunnustanud Kataloonia iseseisvusdeklaratsiooni ning kinnitasid toetust Rajoy püüdlustele.

Hispaania börsiindeks IBEX langes reedel 1,45% võrra.

Hetkel kuum