Kristjan Pruul • 28. detsember 2017
Jaga lugu:
Uudised
Ainult tellijale

Tuulegeneraator
Tuulegeneraator  Foto: epa

Keskkonnaministeeriumi plaanitav kaitseala Hiiumaa rannikul Apollo meremadalikul on pinnuks silmas sealsamas lähedal tuuleparki kavandavale Nelja Energiale, mis on palunud madalikku kaitse alla mitte võtta.

Hiiumaast 14 kilomeetrit kirdesse jääval madalikul peatuvad rände ajal väikekajakad, aulid ja mustvaerad. Kavandatava kaitseala liivamadalad ja karid on kantud ohustatuna loodusdirektiivi lisadesse ning sealseid elupaiku ohustab lisaks saastumisele veel tuuleparkidega seotud ehitustegevus ja liivamadalaid ka kaevandamine, selgub keskkonnaministeeriumi eelnõust. Pärast kaitseala moodustamist tehakse Euroopa Komisjonile ettepanek lisada kaitseala Natura võrgustikku Apollo loodus- ja linnualana.

Hiiumaa rannamerre tuuleparki kavandav Nelja Energia leiab aga, et kaalutlused kaitseala tekitamiseks on puudulikud ning seavad ohtu tuulepargi tuleviku. "Apollo meremadaliku kaitse alla võtmine ei ole põhjendatud. Eelnõu seletuskiri sisaldab eksitavat ja valet informatsiooni," kirjutas Nelja Energia juhatuse esimees Martin Kruus ministeeriumile, milles nimetab meremadalike kaitse alla võtmist läbimõtlematuks sammuks.

Energiafirma on rahulolematu, sest kavas toodud linnuvaatlused on ebapiisavad, arvesse ei ole võetud kõiki, ka uuemaid uuringuid, eksperthinnang ei ole pädev ning Natura2000 merealad on Eestis juba praegu laialdased. Samuti leiab ettevõte, et Apollo madaliku läheduses asuva Vinkovi madaliku võimalikku kaitse alla võtmist tuleks hinnata samaaegselt.

Täispikkuses näevad seda lugu Äripäeva tellijad.

Oled tellija, kuid ei pääse lugema?Vaata siia

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt