Uue teemaksu tasumine tekitab peavalu

29. detsember 2017, 10:31
Uus maks on märkimisväärne lisakulu näiteks Est-Transile.
https://www.aripaev.ee/storyimage/EA/20171229/NEWS/171229763/AR/0/AR-171229763.jpg

Teekasutusmaks tuleb tasuda 1. jaanuariks, aga ettevõtetel on tekkinud sellega probleeme.

Alates esmaspäevast tuleb maksta teekasutustasu kõikide üle 3,5tonniste veoautode eest, mis sõidavad Eesti teedel. Tallinna Vee finantsdirektor Riina Käi pole rahul, et maksu tasumiseks veel mõistlikku lahendust ei ole, sest internetis pangalingi kaudu maksmine on osutunud keeruliseks.

"Ettevõtetele on jäetud sisuliselt kaks varianti: maks tuleb tasuda kas sularahas mõnes piiripunktis või mõne ettevõtte töötaja isiklikult pangakontolt, mille limiidid sedavõrd suuri makseid võimaldavad," rääkis Käi ja lisas, et pangaülekandega maksu tasuda võimalik ei ole. "Osa ettevõtteid saab kasutada pangalinki, ent karmimate sisekontrolli reeglitega ettevõtted, kus maksed nõuavad mitut kinnitust, peavad lahendama probleemi muul moel. Ka Tallinna Vee puhul tuleb ilmselt teha makse mõne juhatuse liikme isiklikult kontolt."

Tallinna Vesi on teinud selle kohta ka maanteeametisse järelepärimise ja saanud vastuse, et arvet ei ole võimalik esitada ja ülekandega maksu tasuda ei saa. "Selline võimalus olla plaanis tulevikus luua. Samal ajal peab maks siiski 1. jaanuariks olema tasutud, sest vastasel juhul ähvardab ettevõtteid trahv. Oleme kuulnud, et sama probleemiga on silmitsi ka teised ettevõtted, kes püüavad nüüd aasta viimastel päevadel toimivat lahendust välja nuputada."

Volitus ühele maksjale

Maanteeamet ei nõustu väitega, et pangalingi kaudu suuremad ettevõtted maksu tasuda ei saa. Maanteeameti peadirektori asetäitja hoolde alal Tarmo Mõttus ütles, et pangalingi kaudu maksete tegemise limiidid määrab iga ettevõte ise ja kui ülekande suurus ületab limiiti, tuleb pöörduda oma panga poole limiitide suurendamiseks.

"Oleme teadlikud ka murest, et "nelja silma printsiibiga", kus maksmise peab kinnitama kaks inimest, on pangalingiga tasumine väga keerukas," sõnas Mõttus. Tema sõnul saab ettevõte lahendusena teha ajutise volituse ühele maksjale seda printsiipi järgimata ning seejärel saab tehingu teha pangalingi kaudu. "Paraku on nii, et uue tasu või maksuga tuleb juurde ka ettevõttesisest asjaajamise ümberkorraldamist, mis tekitab ebamugavust."

Mõttus kinnitas, et teekasutusmaksu tasumise võimaluste muutmine paindlikumaks on maanteeameti järgmise aasta prioriteet ja nad soovivad selleks vajalikke arendusi teha nii kiiresti kui võimalik.

Iga veok tuleb sisestada eraldi

Est-Trans Kaubavedude juht Reio Engman ütles, et nemad on valmis, kuid loomulikult on see nende jaoks lisakoormus. "Oleme juba esimese kvartaalse makse ära teinud. Meie ka esimest korda mõtlesime, et maksame aasta ära, aga kuna see on uus maks, siis maksime esialgu kvartali. Nii palju limiiti me saime küll, et see ära maksta. See on lihtsalt pangaga kokkulepe."

Kuna ettevõtte autopark on väga suur, võtab iga sõiduki andmete eraldi sisestamine Engmani sõnul oma aja. Lisaks on tema jaoks selgusetu, et juhul kui ta autot siiski ei kasuta, kas ta saab siis raha tagasi. "See pool on praegu natuke ebaselge veel, kuidas see toimima hakkab, just suure pargi puhul," sõnas ta.

Engmanil on veel murelik küsimus, et kuna nad on seni maksnud raskeveokimaksu, siis mis asi on raskeveokimaks veel lisaks teemaksule. "Meie ettevõtte jaoks on see ikkagi koos raskeveokimaksuga aastas 100 000 eurot lisakulu, mis ilmselt tuleb delegeerida ostukorvi. Enda kanda me seda kindlasti ei suuda võtta, kuna kütuseaktsiis ju ka tõuseb. See ei ole jätkusuutlik ettevõttele, kui me seda edasi ei delegeeri."

Circle K kaalus maksevõimalust enda tanklates

Kütusemuuja Circle K Eesti juht Kai Realo ütles, et nad kaalusid enda tanklates maksevõimaluse loomist, kuid loobusid sellest siiski. 

"Kuna riik on ette näinud, et valdav enamus tuleks ikkagi tasuda elektrooniliselt enne riiki sisenemist ja seadus kohustab, et juba riiki sisenemise hetkel peaks maks tasutud olema, siis jõudsime arusaamisele, et meie teenindusjaamu see tegelikult sisuliselt ei puuduta," rääkis Realo. Ta ütles, et esialgu võib küll tulla päringute laine selle kohta, kas saaks maksu tasuda, aga pikemas perspektiivis ei ole see maks, mida peaks maksma kilomeetreid pärast piiri kuskil tanklas. 

"Kaalusime tehnoloogilise lahenduse juurutamise hinda ja perspektiivi, kui palju seda hakatakse kasutama. Jõudsime arusaamisele, et meil ei ole mõistlik seda maksmise tarkvara kasutusele võtta ja seetõttu me seda teenust pakkuma ei hakka," sõnas Realo. Ta märkis, et kui on siiski näha, et mingil põhjusel ei hakka seadusega seatud kord toimima ja maksu ei maksta juba piiril ära, kaaluvad nad maksevõimaluse loomist uuesti. 

"Tegelikult ei ole meil ühtegi piirijaama. Ka Narva jaama, mis on füüsiliselt piirile kõige lähemal, peab sõitma ikkagi mõne kilomeetri. Kui see mingil põhjusel ei hakka toimima ja riik teeb seal mingisugused lõdvendused, nõudes, et seda võib osta kuskilt lähimast tanklast, siis me muidugi hakkame selle peale uuesti mõtlema. Aga praegu ei tundunud see otstarbekas," rääkis ta.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
29. December 2017, 10:31

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing