Kanada kuulutas kaubanduslepingu välja USAta

Kanada peaministri Justin Trudeau sõnul tehakse kõik selleks, et USA Põhja-Ameerika vabakaubandusleppele ei vilistaks.  Foto: EPA
Urmo Andressoo • 24. jaanuar 2018 kell 8:30

Kanada peaminister Justin Trudeau andis täna Davosi majandusfoorumil teada, et sõlmis koos kümne teise riigiga TPP ehk Vaikse ookeani partnerlusleppe.

Diil sündis täpselt aasta pärast seda, kui USA president Donalt Trump oma suurriigi kõnelustest välja tõmbas. 

Ookeaniülest kaubandust liberaliseeriv ja ergutav kokkulepe peaks 11 riigi juhi allkirjad alla saama märtsi algul, vahendas uudisteagentuur CBS.

Trudeau sõnul vastab pakt Kanada eesmärgile luua jätkusuutlik kasv ja rikkus ning pakkuda järeltulevatele põlvedele hästi tasustatud keskklassi töökohti. „Peame läbirääkimiste keskmesse asetama oma kodanike heaolu ja seda me olemegi suutnud üheteistkümnekesi teha,“ märkis Trudeau.

18 000senist tariifi on plaanis leppe käigus riikide vahel liikuvatelt kaupadelt maha võtta.

Äsja Tokyos lõppenud tipptasemel kõnelustel langetati otsus, et minnakse edasi ilma USAta.

Trump on võimule tulemisest saati soovinud ümber kujundada Kanada ja Mehhikoga 1994. sõlmitud Põhja-Ameerika Vabakaubanduslepingut, teatud ka kui NAFTA. TPP diil süvendab veelgi muret, et Trump loobub reaktsioonina NAFTA leppest, mis oleks Kanadale tõsine löök. 75% riigi ekspordist läheb USAsse ning sestap astubki riik samme teiste eksporditurgude kasvatamiseks.

„Kanada valitsus töötab kõvasti selle nimel, et meie lõunanaaber teaks, kui hea NAFTA on. Sellest on kasu mitte ainult meie, vaid ka tema riigi ning maailma majandusele,“ märkis Trudeau.

 

Austraalia

Brunei

Kanada

Tšiili

Jaapan

Malaisia

Mehhiko

Uus-Meremaa

Peruu

Singapur

Vietnam

Hetkel kuum