Äripäev • 25. jaanuar 2018 kell 12:36

Riigikohus tühistas kohtutäiturite ülikõrged tasud

Riigikohus tühistas kohtutäiturite ülikõrged tasud.  Foto: PantherMedia/Scanpix

Riigikohus tunnistas tänase otsusega kohtutäituri seaduses olevad tasumäärad põhiseadusega vastuolus olevaks, otsus jõustub poole aasta pärast.

Riigikohtu tsiviilkolleegium arutas, kas võlgnikul tuleb tasuda kohtutäituri põhitasu, mis vaatlusaluse juhtumi puhul oli üle 10 000 euro. Tasu põhiseadusele vastavuse seadis kahtluse alla kõigis kohtuastmetes nii kaebaja kui ka tsiviilkolleegium ja asi jõudis arutamiseks riigikohtu üldkogule.

19 kohtunikust koosnev üldkogu selgitas, et tasu määramisel lähtub kohtutäitur seadusest ja kehtivas kohtutäituri seaduses ei ole alust põhitasu vähendamiseks.

Kohtutäituri põhitasu on lõivule sarnanev avalik õiguslik kohustus, mille eesmärk on eelkõige katta kulud, aga lisaks näiteks ka kohtutäituri ja tema büroo töötajate mõistlik töötasu ning muud vajalikud kulutused. Üldkogu hinnangul on taoline ristsubsideerimine ehk toiminguga kaasneva kulu katmine muu täitemenetluse või -toimingu eest saadavast tulust lubatud, selgitas riigikohus pressiteate vahendusel.

Üldkogu rõhutas aga, et võimalus rakendada ristsubsideerimise põhimõtet (ehk kulude n-ö tasaarveldamist) ei ole põhiseaduslikult piiramatu. See tähendab, et põhitasu määrad ei tohi olla ülikõrged võrreldes vastavate nõuete täitmise eeldatavate kuludega.

Sätete kehtetuks tunnistamise jõustumise lükkas üldkogu edasi kuue kuu võrra, andmaks riigikogule aega põhiseadusele vastava normistiku vastuvõtmiseks.

Hetkel kuum