USA avaldas Putiniga seotud oligarhide nimekirja

30. jaanuar 2018, 11:30
Donald Trump
https://www.aripaev.ee/storyimage/EA/20180130/NEWS/180139992/AR/0/AR-180139992.jpg

USA Venemaa vastu kavandatavate sanktsioonide käekäik sai teisipäeval Washingtonist vastakaid signaale, kui rahandusministeerium avaldas Vene oligarhide ja Putini lähikondsete laiendatud nimekirja, kuid Trump jättis kaitsetööstuse vastu suunatud sanktsioonid välja kuulutamata.

Laiendatud nimekirja kuuluvad pea kõik Putini administratsiooni juhtfiguurid, riiklike ettevõtete ja ametite juhid, tähtsamad linnapead, kubernerid ning parlamendiliikmed. Samuti on seal sadakond Vene miljardäri, kirjutab Financial Times. Nimekirja kanti ka suuremate pankade ning energiasektori ettevõtete juhid.

Reuters märgib, et nimekirja kuulumine ei tähenda, et neile laieneksid automaatselt sanktsioonid nagu varade külmutamine või viisakeeld. Oligarhide nimekiri koostati mullu Kongressis vastu võetud seaduse alusel, mis nõudis nimekirja ja võimalikke sanktsioonide laiendamisi selle eest, et Venemaa sekkus USA presidendivalimistesse.

Financial Times kirjutab, et paljud Vene eksperdid olid oodanud, et oligarhide nimekiri koostatakse isikute läheduse alusel Putini administratsiooniga ning see annab põhjust oodata neile isikutele sanktsioonide laiendamiseks lähitulevikus. Praegu aga juhtisid nimekirja sattunud isikud tähelepanu sellele, et kriteeriumiks oli 1 miljardi dollarini ulatuvate varade olemasolu. 96 oligarhi on täpselt needsamad, kes olid Forbesi Vene miljardäride nimekirjas, mis avaldati möödunud aastal.  

Kaitsetööstusega seotud sanktsioonid lükkuvad edasi

Samal ajal teatas president Trump, et esmaspäeval kätte jõudnud tähtajast hoolimata jäetakse Venemaa kaitsetööstuse ja salateenistuse vastu mõeldud sanktsioonid välja kuulutamata, sest soovitud tulemuse on andnud juba seaduse vastuvõtmine.

„Teavitasime Kongressi, et seadus ise ja selle rakendamine vähendab Venemaa kaitsetööstuse käivet,“ vahendas Reuters USA välisministeeriumi kõneisiku Heather Nauerti sõnu, kelle hinnangul on valitsused üle maailma jätnud sanktsioonide hirmus sõlmimata mitme miljardi dollari eest ostulepinguid.

Lähtuvalt Kongressis vastuvõetud seadusest pidi Trumpi administratsioon esmaspäeval kehtestama sanktsioonid kõigile, kes on teinud koostööd Vene kaitsetööstuse või julgeoleku sektoriga, kuid Nauert ütles, et nendega on veel aega. „Meie perspektiivist seadus töötab ning sanktsioone konkreetsete isikute vastu ei ole vaja kehtestada, sest seadusandlus ise töötab edukalt tõrjevahendina,“ ütles Nauert.

Opositsioon otsusega rahulolematu

Trumpi administratsiooni otsus sanktsioonide sinnapaika jätmise kohta tõstis USAs taas teemaks, kas president üldse soovib suhteid Venemaaga karmistada. "Kui välisministeerium ütleb, et pelgalt sanktsioonidega ähvardamisest piisab Venemaa agressiivse käitumise piiramiseks, siis kuidas nad kavatsevad piirata agressiivset käitumist, mis juhtus kaks aastat tagasi?" vahendas Reuters USA kongressi esindajatekoja väliskomisjoni liiget, demokraat Elio Engeli sõnu.

.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
30. January 2018, 11:35

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing