Kristjan Pruul • 8. veebruar 2018 kell 12:00

Kasinuspoliitikale koidab Berliinis lõpp

Baieri konservatiivide liider Horst Seehofer, kantsler ja konservatiivide liider Angela Merkel ja sotsiaaldemokraatide juht Martin Schulz.  Foto: epa

Saksa konservatiivid teadsid, et sotsiaaldemokraatide tagasi koalitsiooni meelitamisel on kõrge hind. Nüüd said nad teada, kui kõrge.

Rahandusminister ja Wolfgang Schäuble on sakslaste jaoks sünonüümid. Raudse kasinuspoliitikaga Saksamaa (ja kaudsete vahenditega ka teiste ELi liikmesriikide) eelarvet läbi kriisiaastate juhtinud mees on nüüdseks saadetud parlamendi spiikrikohale puhkama ning senise Hamburgi linnapea Olaf Scholzi juhtimisel ootab ees tõenäoliselt hoopis teistsugune ajastu.

Riigi eelarve peab küll jääma edaspidi tasakaalu, aga ei tohi unustada, et viimastel aastatel on riigieelarve olnud kümnete miljardite eurode ulatuses ülejäägis, mis jätab eelarve suurendamiseks märkimisväärselt ruumi.

6 miljardit eurot haridusele, teadusuuringutele ja digitaliseerimisele.

12 miljardit eurot perekondade ja lastega seotud toetusteks ja lasteaedade rajamiseks

4 miljardit eurot riigi üürimajadele ja kodulaenu maksusoodustustele

Eelarve peab jääma tasakaalu

Kiire interneti viimine 2025. aastaks kõikidesse Saksa piirkondadesse, hinnanguliselt 12 miljardit eurot.

Vähendatakse tööandjate võimalusi hoida töötajaid pidevalt lühiajalistel lepingutel

Kaotatakse solidaarsusmaks, millega Ida-Saksamaa vaesemaid piirkondi toetati 10 miljardi euro ulatuses aastas.

Toetada EL tugevdamise kavasid, teha koostööd Prantsusmaaga, luua Euroopa oma valuutafond, mis jääb Euroopa Parlamendi alluvusse.

Makstakse senisest rohkem ELi ühisesse eelarvesse.

Otsitakse võimalusi suurte rahvusvaheliste ettevõtete õiglasemaks maksustamiseks Euroopas ja märkimisväärse finantstehingute maksu kehtestamiseks.

Tõstetakse miinimumpensioni, keskmine pension soovitakse 2025. aastaks saada 48 protsendi tasemele keskmisest palgast.allikas: Reuters

Kolmapäeval allkirjad saanud koalitsiooni poliitiline programm, millele sotsiaaldemokraatide lihtliikmed peavad veel märtsi algul jah-sõna ütlema, sisaldab lisaks laialdasele investeerimisprogrammile teiste seas ka rahandusministri portfelli üleminekut sotsiaaldemokraatide kätte, mis juhtub esimest korda 2009. aastast saadik.

"Pärast nii pikki aastaid, mil Wolfgang Schäuble oli rahandusminister, sai ta meie silmis võrdseks selle institutsiooniga ja meist paljudele oli väga raske loobuda sellest ministeeriumist," möönis konservatiivide liider Angela Merkel Reutersi vahendusel.

Konservatiivide kord leppe peale pahandada

Lisaks kuuele ministrikohale koalitsioonivalitsuses, millele konservatiividel on vastu panna kaheksa, saavutasid nooremad partnerid ka kokkuleppe pensionite, koolisüsteemi, infrastruktuuri ja internetiühenduste senisest suuremas rahastamises.

Tulemus oli nii soodne, et konservatiivide partei lihtliikmed esitavad koalitsioonileppe tulemuse kohta küsimusi, kirjutab Financial Times.

Ka konservatiividest parlamendisaadikud leiavad, et ministrikohtade jaotus on viga, kirjutab Reuters. Saksa tabloid Bild andis oma hinnangu neljapäevase esikaanega, mis kuulutas suurelt: "Kantsler iga hinna eest, Merkel kinkis valitsuse sotsidele."

Ajalehe peatoimetaja Julian Reichelti hinnangul on tegemist Saksa ajaloo esimese sotsiaaldemokraatide valitsusega, mida juhib konservatiivist kantsler.

Suurem toetus ELile

Ei tasu unustada, et valitsusse minevad sotsiaaldemokraadid said esialgse toetuse koalitsiooniläbirääkimistega alustamiseks just rõhudes Euroopa Liidu edasise integreerimise vajadusele. SPD liider Martin Schulz kutsus üles Euroopa Ühendriikide loomisele juba 2025. aastast.

"Uus koalitsioon tähendab põhimõttelist muutust Euroopa Liidu edasises arengus ning Saksamaa senisest aktiivsemat ja juhtivamat rolli selles," ütles Schulz.

See toetus on laialdaselt sisse kirjutatud ka koalitsiooni koostööleppesse. Alates suuremast panusest ELi ühisesse eelarvesse ja lõpetades seniste institutsioonide nagu Euroopa stabiilsusmehhanismi ESM kujundamisega otse ELile alluvaks Euroopa valuutafondiks. Samuti lubab uus koalitsioon toetada Prantsuse presidendi Emmanuel Macroni ambitsioonikat Euroopa reformikava.

Immigratsioonile piir ette

Üheks raskemaks komistuskiviks uue koalitsiooni rajamisel oli muudatuste otsimine Saksamaa avatud immigratsioonipoliitikasse. Konservatiivid, eriti Merkeli CDU sõsarpartei, Baieri konservatiivide juhi Horst Seehoferi silmis on immigratsioon muutunud peamiseks probleemiks, mille toel kasvab paremääre AfD populaarsus, ning seda sooviti kärpida, sotsiaaldemokraadid olid immigratsiooni piiramisele tugevalt vastu.

Lõpuks jäi selles valdkonnas jämedam ots ikkagi konservatiividele, siseministri koht läheb Horst Seehoferile, eeldatav immigratsioon ei ületa 180 000—220 000 inimese piiri aastas ning Saksamaale jõudnud pagulastega ei saa liituda rohkem kui 1000 inimest kuus.

Hetkel kuum