Advokaat Särgaval keelati kriminaalasjades õigusteenuse osutamine

Vandeadvokaat Viktor Särgava (esiplaanil).  Foto: Andres Haabu
Koit Brinkmann • 23 veebruar 2018

Advokatuuri juhatus keelas Hirve-Gammeri kriminaalasjaga seoses hiljuti kinni peetud ning kuritegelikku ühendusse kuulumise eest kahtlustuse saanud vandeadvokaadil Viktor Särgaval kriminaalasjades õigusteenuse osutamise.

Eesti Advokatuuri juhatuse teisipäevasele korralisele istungile oli ühe päevakorrapunktiga seoses kutsutud ka advokaadibüroo Laus & Partnerid vandeadvokaat ja partner Viktor Särgava. Advokatuuri juhatus kuulas Särgava ära, hindamaks kõigepealt, et käimasolev menetlus ei kahjusta tema kliendi huve ja et õiguskaitseorganid käituvad tema suhtes korrektselt ning kooskõlas seadusega.

Advokatuuri selgitusel võib juhatus otsustada advokaadi kutsetegevuse peatamise, kui tekib olukord, kus kliendi huvid pole kaitstud. Samas enne kohtuotsust üldjuhul kutsetegevust ei peatata, kuna Eestis kehtib süütuse presumptsioon ja kahtlustuse esitamine ei tähenda süüdimõistmist.

Küll leidis advokatuuri juhatus, et kuni advokaat on ise menetlusalune, ei peaks ta suhtlema klientide nimel uurimisorganitega ega ajama kriminaalasju kohtus. Selle vältimiseks otsustas juhatus Särgava tegevuse osaliselt peatada ning keelata tal kriminaalasjades õigusteenuse osutamise, kuni kestab tema suhtes kriminaalmenetlus.

Särgava versioon juhatuse koosolekul toimunust oli Advokatuuri omast palju leebem. Tema sõnul tal mitte ei keelatud kriminaalasjades õigusteenust osutada, vaid „juhatuse koosolekul me konsensuslikult arutasime, et on parem, kui ma kuni kriminaalmenetluse lõpuni kliente kriminaalasjades ei esinda.“

Viktor Särgava,, advokaadibüroo Laus & Partnerid vandeadvokaat

 Ma käisin 20. veebruaril Advokatuuri juhatuse koosolekul, kus andsin kahtluse osas omapoolse selgituse – ma ei ole seadusi rikkunud, vaid olen õiguslikult nõustanud isikuid, kes on kinni peetud. Advokatuuri juhatus ei pidanud vajalikuks minu tegevuse peatamist. Samas Advokatuur soovib seista selle eest, et tagada tema liikmete poolt õigusteenuse osutamise usaldusväärsus. Seetõttu juhatuse koosolekul me konsensuslikult arutasime, et on parem, kui ma kuni kriminaalmenetluse lõpuni kliente kriminaalasjades ei esinda. Sedasi on Advokatuur valdavalt toiminud ka varasemate analoogsete juhtumite korral.

Keskkriminaalpolitsei pidas eelmisel nädalal kuritegelikku ühendusse kuulumise kahtlusega kinni ärimehed Hubert Hirve ja Pavel Gammeri, kunagised õiguskaitseorganite töötajad Viljar Subka ja Aivar Orukase ning veel mitu isikut, kaasa arvatud vandeadvokaat Särgava.

Särgava ütles eelmisel nädalal "Aktuaalsele kaamerale" antud intervjuus, et ta ei tunnista ennast üheski kuriteos süüdi ning täieliku üllatusena tuli ka talle esitatud kahtlustus, mis põhimõtteliselt seisneski tema igapäevatöö tegemises.

Hetkel kuum