• OMX Baltic−0,07268,75
 • OMX Riga−1,24913,47
 • OMX Tallinn−0,041 742,16
 • OMX Vilnius−0,32996,34
 • S&P 500−0,165 555,74
 • DOW 30−0,1440 358,09
 • Nasdaq −0,0617 997,35
 • FTSE 100−0,388 167,37
 • Nikkei 225−0,9339 225,56
 • CMC Crypto 2000,000,00
 • USD/EUR0,000,92
 • GBP/EUR0,001,19
 • EUR/RUB0,0095,34
 • OMX Baltic−0,07268,75
 • OMX Riga−1,24913,47
 • OMX Tallinn−0,041 742,16
 • OMX Vilnius−0,32996,34
 • S&P 500−0,165 555,74
 • DOW 30−0,1440 358,09
 • Nasdaq −0,0617 997,35
 • FTSE 100−0,388 167,37
 • Nikkei 225−0,9339 225,56
 • CMC Crypto 2000,000,00
 • USD/EUR0,000,92
 • GBP/EUR0,001,19
 • EUR/RUB0,0095,34
 • 09.03.18, 05:00

Maksuprobleem lööb ettevõtjad kahte leeri

Valitsuserakonnad polnud uue tulumaksusüsteemiga päriselt rahul juba enne selle kehtestamist, praegused jutud uuest reformist ei rõõmusta aga tööandjaid, kes poleks praegust süsteemi tahtnudki, kuid ootavad stabiilsust.
Ettevõtja ja endine peaminister Tiit Vähi hindab kehtivat tulumaksusüsteemi heaks ning soovitab seda mitte torkida. Temaga ei ole nõus isegi need erakonnad, kes selle maksusüsteemi ise lõid.
 • Ettevõtja ja endine peaminister Tiit Vähi hindab kehtivat tulumaksusüsteemi heaks ning soovitab seda mitte torkida. Temaga ei ole nõus isegi need erakonnad, kes selle maksusüsteemi ise lõid. Foto: Mihkel Maripuu / Postimees / Scanpix
Väikeinvestor ja Naisinvestorite klubi eestvedaja Kristi Saare sõnul on uus tulumaksusüsteem tervikuna ebaõnnestunud. “Hea esialgse promo taga 500 eurot kõikidele jäeti mainimata süsteemi tegelikud miinus­kohad, milleks on nüüdseks välja joonistunud tegelik vähem ja rohkem maksustatavate nimekiri,” ütles ta.
Saare lisas, et juba enne uue maksuseaduse rakendamist oli selge, et kõige rohkem kaotavad nii vanadus- kui ka töövõimetuspensionärid ning oma kaotus ootab ees ka väikeinvestoriteid ja väikeettevõtjaid, kes dividende või muid tulusid saavad. “Kõike seda tagasisidet ignoreeriti, kuni nüüd nähti võimalust valimiskampaaniaga alustada,” ütles ta.
Valitsus peab kompetentsust tõestama
Valitsuserakonnal peaks Saare sõnul olema piinlik sõna võtta teemal “järgmine valitsus teeb”, sest see on selgelt viide, et praegune valitsus pole piisavalt kompetentne, et süsteemi parandada.
“Valimised on ju alles aasta pärast, ma ei näe põhjust, miks praegune valitsus ei peaks suutma oma vigu aasta jooksul ära parandada. Piisavalt palju eksperte on süsteemi muutmiseks häid ideid välja pakkunud, võiks seekord enne muudatuste tegemist korralikumalt mõjuanalüüsi teha, et olla kindel, et ei saabu taas üllatusi. Peamine on, et süsteemi ei tehtaks jälle sammukese võrra keerulisemaks,” lisas Saare.
Kaubandus-tööstuskoja peadirektor Mait Palts ütles, et kindlasti ei ole maksusüsteemi muutmine katse-eksituse meetodil lubatav. Ta tõdes, et kui rumalusi on tehtud, tuleb need parandada ja parem on teha seda kohe. “Siiski ei tohi muutuda tavaks see, et teeme midagi kiiresti ära, taome rusikaga vastu rinda ning siis hakkame vigu parandama.”
Riik võib usaldusväärsuse kaotada
Palts märkis, et maksusüsteem ei ole spekuleerimiseks ega ajaviiteks mängimiseks ja seda tehes kaotab riik lõpuks oma usaldusväärsuse nii valijate kui ka investorite silmis. Liigne katsetamine mõjub tema hinnangul majanduse ja maksukeskkonna tervisele ja ravi võib olla lõpuks väga kulukas.
Praegusest parema lahendusena näeb Palts ühetaolist süsteemi, mis oleks emotsionaalselt paremini vastuvõetav ja ka tehniliselt paremini hallatav. “Konkreetsest summast ilmselt olulisemgi on see, et oleks kokkuleppeliselt paigas, millises suurusjärgus peaks tulumaksuvaba miinimum olema ja kuidas seda võiks ajas korrigeerida, kui näiteks keskmine palk või vaesuspiir muutuvad,” sõnas ta.
Lihtsamat süsteemi pooldab ka ettevõtja Urmas Sõõrumaa. “Olen alati selgemate lahenduste poolt. Mida selgem, seda parem. Ja mida motiveeritumad on inimesed, seda parem. Kui maksusüsteem muutub initsiatiivi karistavaks, on olukord halb,” leidis Sõõrumaa. Sõõrumaa lisas, et süsteemi pidev muutmine toob kaasa ebastabiilsuse. “Maksusüsteemi üks põhisammas on stabiilsus,” ütles ta. Sõõrumaa tõi esile, et kui kulude poolel peaks olema mingi ebastabiilsus, siis see muudab hinnad kalliks ja investorid ärevaks.
Töötavate pensionäride kohta arvas Sõõrumaa, et neid, kes on hoolitsenud selle eest, et suudaksid pensioniealisena tööl käia, tuleks tunnustada, mitte karistada. “Vastupidi, nad peaks preemiat selle eest saama, et nad on suutnud hoida ennast sellises vormis, et pensionieas tööd teha,” lisas ta. Ta tõi esile ka selle, et inimesi, kes pole võimelised hakkama saama, peab riik aitama.
Muutmine teeks olukorra hullemaks
Eesti suurettevõtjate assotsiatsioon MTÜ juhatuse liige Tiit Vähi arvas, et praegune tulumaksusüsteem on hea ja kui seda muuta, siis saab see halvemaks. “Ma ei pööra väga palju tähelepanu praegu poliitikute ideedele, sest aasta pärast on valimised ja neil on praegu palju ideid,” ütles ta.
“Loodan, et ükski rumal idee ei saa parlamendis häälteenamust. Ma usun sellesse, et midagi natuke muuta on jama,” arvas Vähi. Ta leidis, et kui maksusüsteemi üldse muuta, siis peab see olema väga läbimõeldud ja põhjalikult analüüsitud, ja seda mitte poliitikute poolt, vaid ka majandusteadlaste poolt, kuna poliitikud teavad maksudest ja majandusest vähe.
Ümberjagamine ei ole jätkusuutlik
Kõik uuringud näitavad, et ettevõtjate ja ekspertide usaldus valitsuse majanduspoliitika suhtes on madalseisus. Tööandjate meelest tuleks IRL-il apsakad tulumaksuseaduses ära parandada, sh kaotada tulumaksuvaba miinimumi astmed. Kui vigade parandus tehtud, tuleb ühiskonnale tagasi anda ka kindlustunne majanduspoliitika suhtes.
Ärme muuda maksukoormust kõrgemaks ega maksusüsteemi keerulisemaks, sest ka keeruline on kulukas. Tööealise elanikkonna hirmuäratavalt kiire vähenemine muudab ülioluliseks, et ettevõtted investeeriksid uuendustesse, mis võimaldaksid vähema tööjõuga rohkem toota, aga investeeringuid ei tehta, kui majanduskeskkonna suhtes usaldus puudub. Peale vigade parandamise tuleks välja kuulutada maksurahu vähemalt mõneks aastaks.
Tulumaksuvaba miinimumi tõstmine elatusmiinimumi tasemele on mõistlik samm, kuid nii kiire tõus tekitas riigieelarve tulude olulise vähenemise. Miinimumi ühtlustamisel tekkiv riigieelarve kulu tuleb kompenseerida valitsuskulude ümberkujundamise teel.
Seejuures tuleb valijal mõista, et ümberjagamise ja toetuste asemel on toimetuleku parandamiseks tegelikult vaja inimeste ja majanduse konkurentsivõimet tõsta. Kõik muu ei ole jätkusuutlik. Just enne valimisi on eriti oluline mitte minna poliitikute lahke rahajagamise lubaduste liimile. Riik ei saa Sulle midagi anda, mida ta pole Su käest ära võtnud.
Toomas Tamsar,
Eesti Tööandjate Keskliidu juhataja
Neli suurt erakonda pole praeguse süsteemiga rahul
Isamaa ja Res Publica Liidu juht Helir-Valdor Seeder ütles Äripäevale, et värske tulumaksusüsteem praegusel kujul püsima ei jää.
„Olen kindel, et ükskõik milline saab olema järgmine valitsus, asub ta otsima lahendusi selle aasta algusest kehtiva maksusüsteem muutmiseks,“ ütles valitsusliitu kuuluva ja rahandusministri portfelli eest vastutava IRLi esimees Helir-Valdor Seeder.
Sotsiaaldemokraatide peasekretär Kalvi Kõva tõdes, et tulumaksureform sündis kolme erakonna kompromissina, mistõttu sai uus süsteem üleliia keeruline, seega ei pea sotsiaaldemokraadid praegust lahendust kõige mõistlikumaks.
Riigikogu majanduskomisjoni kuuluv keskerakondlane Erki Savisaar rõhutas, et eesmärk suurendada madalat ja keskmist palka teenivate inimeste sissetulekut oli ainuõige, kuid kehtima hakanud süsteem ei ole kindlasti Keskerakonna eelistus.
Endine rahandusminister ja maksuametit juhtinud reformierakondlane Aivar Sõerd ütles, et tulumaksuvaba miinimumi arvutamise uus kord on keerukas, ebaõiglane ja valedega ilustatud ning tuleb tühistada ja laiendada maksuvaba miinimumi 500 eurot kuus kõigile, sõltumata tulude liigist või tulude suurusest.

Seotud lood

 • ST
Sisuturundus
 • 18.07.24, 11:28
Kulla hind hüppas uute rekorditeni, 2500 dollari tase on käeulatuses
Kulla hind tõusis nii dollaris kui euros uute rekorditeni. Turgude hinnangul on pärast Föderaalreservi juhi Jerome Powelli esmaspäevast sõnavõttu aina tõenäolisem, et keskpank otsustab juba septembris intressimäärasid kärpida. Just see andis lühiajalist pilti vaadates kullale tõuke ületada maikuus saavutatud tipud.

Hetkel kuum

Liitu uudiskirjaga

Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised.

Tagasi Äripäeva esilehele