Maksuprobleem lööb ettevõtjad kahte leeri

09. märts 2018, 06:00
Ettevõtja ja endine peaminister Tiit Vähi hindab kehtivat tulumaksusüsteemi heaks ning soovitab seda mitte torkida. Temaga ei ole nõus isegi need erakonnad, kes selle maksusüsteemi ise lõid.
https://www.aripaev.ee/storyimage/EA/20180309/NEWS/180309669/AR/0/AR-180309669.jpg

Valitsuserakonnad polnud uue tulumaksusüsteemiga päriselt rahul juba enne selle kehtestamist, praegused jutud uuest reformist ei rõõmusta aga tööandjaid, kes poleks praegust süsteemi tahtnudki, kuid ootavad stabiilsust.

Väikeinvestor ja Naisinvestorite klubi eestvedaja Kristi Saare sõnul on uus tulumaksusüsteem tervikuna ebaõnnestunud. “Hea esialgse promo taga 500 eurot kõikidele jäeti mainimata süsteemi tegelikud miinus­kohad, milleks on nüüdseks välja joonistunud tegelik vähem ja rohkem maksustatavate nimekiri,” ütles ta.

Saare lisas, et juba enne uue maksuseaduse rakendamist oli selge, et kõige rohkem kaotavad nii vanadus- kui ka töövõimetuspensionärid ning oma kaotus ootab ees ka väikeinvestoriteid ja väikeettevõtjaid, kes dividende või muid tulusid saavad. “Kõike seda tagasisidet ignoreeriti, kuni nüüd nähti võimalust valimiskampaaniaga alustada,” ütles ta.

Valitsus peab kompetentsust tõestama

Valitsuserakonnal peaks Saare sõnul olema piinlik sõna võtta teemal “järgmine valitsus teeb”, sest see on selgelt viide, et praegune valitsus pole piisavalt kompetentne, et süsteemi parandada.

“Valimised on ju alles aasta pärast, ma ei näe põhjust, miks praegune valitsus ei peaks suutma oma vigu aasta jooksul ära parandada. Piisavalt palju eksperte on süsteemi muutmiseks häid ideid välja pakkunud, võiks seekord enne muudatuste tegemist korralikumalt mõjuanalüüsi teha, et olla kindel, et ei saabu taas üllatusi. Peamine on, et süsteemi ei tehtaks jälle sammukese võrra keerulisemaks,” lisas Saare.

Kaubandus-tööstuskoja peadirektor Mait Palts ütles, et kindlasti ei ole maksusüsteemi muutmine katse-eksituse meetodil lubatav. Ta tõdes, et kui rumalusi on tehtud, tuleb need parandada ja parem on teha seda kohe. “Siiski ei tohi muutuda tavaks see, et teeme midagi kiiresti ära, taome rusikaga vastu rinda ning siis hakkame vigu parandama.”

Riik võib usaldusväärsuse kaotada

Palts märkis, et maksusüsteem ei ole spekuleerimiseks ega ajaviiteks mängimiseks ja seda tehes kaotab riik lõpuks oma usaldusväärsuse nii valijate kui ka investorite silmis. Liigne katsetamine mõjub tema hinnangul majanduse ja maksukeskkonna tervisele ja ravi võib olla lõpuks väga kulukas.

Praegusest parema lahendusena näeb Palts ühetaolist süsteemi, mis oleks emotsionaalselt paremini vastuvõetav ja ka tehniliselt paremini hallatav. “Konkreetsest summast ilmselt olulisemgi on see, et oleks kokkuleppeliselt paigas, millises suurusjärgus peaks tulumaksuvaba miinimum olema ja kuidas seda võiks ajas korrigeerida, kui näiteks keskmine palk või vaesuspiir muutuvad,” sõnas ta.

Lihtsamat süsteemi pooldab ka ettevõtja Urmas Sõõrumaa. “Olen alati selgemate lahenduste poolt. Mida selgem, seda parem. Ja mida motiveeritumad on inimesed, seda parem. Kui maksusüsteem muutub initsiatiivi karistavaks, on olukord halb,” leidis Sõõrumaa. Sõõrumaa lisas, et süsteemi pidev muutmine toob kaasa ebastabiilsuse. “Maksusüsteemi üks põhisammas on stabiilsus,” ütles ta. Sõõrumaa tõi esile, et kui kulude poolel peaks olema mingi ebastabiilsus, siis see muudab hinnad kalliks ja investorid ärevaks.

Töötavate pensionäride kohta arvas Sõõrumaa, et neid, kes on hoolitsenud selle eest, et suudaksid pensioniealisena tööl käia, tuleks tunnustada, mitte karistada. “Vastupidi, nad peaks preemiat selle eest saama, et nad on suutnud hoida ennast sellises vormis, et pensionieas tööd teha,” lisas ta. Ta tõi esile ka selle, et inimesi, kes pole võimelised hakkama saama, peab riik aitama.

Muutmine teeks olukorra hullemaks

Eesti suurettevõtjate assotsiatsioon MTÜ juhatuse liige Tiit Vähi arvas, et praegune tulumaksusüsteem on hea ja kui seda muuta, siis saab see halvemaks. “Ma ei pööra väga palju tähelepanu praegu poliitikute ideedele, sest aasta pärast on valimised ja neil on praegu palju ideid,” ütles ta.

“Loodan, et ükski rumal idee ei saa parlamendis häälteenamust. Ma usun sellesse, et midagi natuke muuta on jama,” arvas Vähi. Ta leidis, et kui maksusüsteemi üldse muuta, siis peab see olema väga läbimõeldud ja põhjalikult analüüsitud, ja seda mitte poliitikute poolt, vaid ka majandusteadlaste poolt, kuna poliitikud teavad maksudest ja majandusest vähe.

Neli suurt erakonda pole praeguse süsteemiga rahul

Isamaa ja Res Publica Liidu juht Helir-Valdor Seeder ütles Äripäevale, et värske tulumaksusüsteem praegusel kujul püsima ei jää.

„Olen kindel, et ükskõik milline saab olema järgmine valitsus, asub ta otsima lahendusi selle aasta algusest kehtiva maksusüsteem muutmiseks,“ ütles valitsusliitu kuuluva ja rahandusministri portfelli eest vastutava IRLi esimees Helir-Valdor Seeder.

Sotsiaaldemokraatide peasekretär Kalvi Kõva tõdes, et tulumaksureform sündis kolme erakonna kompromissina, mistõttu sai uus süsteem üleliia keeruline, seega ei pea sotsiaaldemokraadid praegust lahendust kõige mõistlikumaks.

Riigikogu majanduskomisjoni kuuluv keskerakondlane Erki Savisaar rõhutas, et eesmärk suurendada madalat ja keskmist palka teenivate inimeste sissetulekut oli ainuõige, kuid kehtima hakanud süsteem ei ole kindlasti Keskerakonna eelistus.

Endine rahandusminister ja maksuametit juhtinud reformierakondlane Aivar Sõerd ütles, et tulumaksuvaba miinimumi arvutamise uus kord on keerukas, ebaõiglane ja valedega ilustatud ning tuleb tühistada ja laiendada maksuvaba miinimumi 500 eurot kuus kõigile, sõltumata tulude liigist või tulude suurusest.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
08. March 2018, 23:21

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing