Artikkel
 • Kuula

  Kala müügiga pole mingit muret

  Võrumaa kalakasvataja, OÜ Leokitalu tegevjuht ja omanik Arvo Leok on tiigist välja tõmmanud mõned tuurad.Foto: Väinu Rozental

  Ei ole sugugi välistatud, et aastate pärast räägitakse Võrumaal elavatest Leokitest mitte ainult kui väärikast motodünastiast, vaid ka kui kalakasvatusdünastiast.

  Ja kui see nii peaks minema, mainitaks dünastia alusepanijana kindlasti Arvo Leokit. Esimesed kalad lasi ta oma tiiki juba nõukogude ajal, suurema hoo sai kalakasvatus sisse 2011. aastal, kui asutas OÜ Leokitalu. Arvo soovitusel hakkas soojaveekala angersäga kasvatama kõrvaltalus elav vend Avo ja tänavu käivitab Arvo noorem poeg Taavi suure vikerforellikasvanduse Ahja jõe ääres.
  „Kohalikku kala ei jätku ja ei hakka kunagi jätkuma. Kui kõik Eestis kasvatatud kalad müüki panna, jaguks seda vaid kaheks kuuks,“ ütleb Arvo Leok. „Mina soovitan küll võimaluse korral kasvatada kala. Aga arvestama peab, et kalakasvatus on pikaajaline tegevus, läheb kaua aega, enne kui midagi tagasi teenid. Ja muidugi peavad olema head looduslikud tingimused, peab olema piisavalt puhast vett.“

  Mis on kiire kasvu põhjused?

  Aastatel 2014-2016 kasvas OÜ Leokitalu käive 2,19 ja ärikasum 5,79 korda.

  1. Kalapood. Arvo Leok on ilmselt ainus kalakasvataja, kellel on oma kalapood, mõned teised Eesti kalakasvatajad müüvad oma toodangut näiteks tarbijate ühistute kauplustes. Leokitalul on praegu kolm kauplust – kalapood Võrus ja Tartus ning lillepood Võrus –, ent veel paar kuud tagasi oli tal neli kalapoodi. Tänavu veebruaris müüs Leok maha poed Tallinnas ja Pärnus, sest need asuvad liiga kaugel ja ta ei jõudnud poode piisavalt varustada.

  2. Toodangu kasv. Leokitalu on igal aastal tasapisi kalatoodangut suurendanud. Seda on ta teinud omavahenditest, sest toetusi pole ta kunagi saanud. „Kui mul oleks lisaraha, võiksin ühe aasta jooksul suurendada käivet kaks-kolm korda. Värske kala müügiga mingeid probleeme ei oleks, sest kohalikku kala Eestis lihtsalt ei jätku,“ ütleb Leokitalu tegevjuht Arvo Leok.

  3. Kala töötlemine. Arvo Leok ehitas kolm aastat tagasi nõuetekohase töötlemishoone, kus valmivad kalatooted. Leokitalu paneb purki marineeritud tuura, paaliat, forelli ja angersäga. Kõiki neid kalu pakutakse ka erinevates kastmetes, lisaks tehakse angersägast kalavorsti. Töötlemishoone kõrval on külmsuitsuahi, kuumsuitsukala tehakse poodides kohapeal.

   

  Kalakasvatus on Leokitalus nii tõhus olnud, et on ettevõtte kaks korda järjest Gaselli TOPi lennutanud – tänavu oldi 234. kohal ja mullu 244. kohal. Arvo Leok kasvatab tuura, paaliat ja vikerforelli ning turustab kala ja kalatooteid oma poodides. Lisaks oma kasvatatud kalale müüb ta angersäga ja sellest valmistatud tooteid. Angersäga ostab ta naabertalus ratastoolis toimetavalt vennalt Avolt.
  Pealinna poega tagasilöök
  „Eelmisel aastal oli väike käibe langus ja tänavu langeb käive ilmselt veel rohkem,“ prognoosib Arvo Leok. „Põhjuseks see, et paar kuud tagasi loobusin poepidamisest Tallinnas ja Pärnus. Ma ei suutnud neid poode värske kalaga varustada. Tallinna ja Pärnusse poodi tehes arvestasin, et kui oma kala ei jätku, ostan kolleegidelt juurde, aga võta näpust – keegi ei raatsi müüa.“ Poed Võrus ja Tartus on aga Arvol alles ja neist ta loobuda ei kavatse.
  Arvo Leok naaseb koju täpselt kokkulepitud ajaks. Kaup Tartus asuvasse poodi on kohale viidud, ent ka Võru pood ootab värsket kala. Sestap teeb ta ajakirjanikule ettepaneku kaasa sõita. „Tartusse veame kaupa üldjuhul üle päeva ja Võrru iga päev,“ seletab ta üksikuid pooltühje kaste kaubikusse laadides.
  Leoki kalapood asub Võru kesklinnas talle kuuluvas vanas puitmajas. Kahekorruselises hoones on ka Arvo abikaasa juhitav lillepood ja rendipindadel tegutsevad kohvik ning naiste- ja meestejuuksur. Maja taga asub kivisillutisega kaetud parkla. Et kliendid ei peaks kevadporis ukerdama.
  Tibatillukesse kalapoodi pääseb nii hoovist kui läbi kohviku. „Pood on nii väike, ei saa suuremat sortimenti sisse võtta,“ viipab Arvo pisikesele külmletile ja paarile riiulile. „Kangesti tahaks poodi laiendada kohviku võrra ja kohviku köögi asemele rajada väikse kalatöötlemine. Kohvikul on tähtajaline rent peal, seega tuleb kohvikupidajaga kuidagi kokkuleppele saada.“
  Leivamaailmast kalade juurde
  Seni aktiivselt motospordiga tegelenud Arvo Leok alustas ettevõtlusega 1990. aastate alguses. Ta trehvas Soomes inimest, kes pakkus vana leivaküpsetamise ahju. Leokid alustasid leiva-saia tootmisega kodutalus ja mõned aastad hiljem asutas Arvo OÜ Paadi Pagar ning rajas leivatööstuse Järvere külas.
  „Mul sai hing täis,“ põhjendab Arvo, miks ta 2006. aastal müüs hästi toimiva leivatööstuse maha. „Kahe aasta jooksul ei leidnud ma nii palju töötajaid juurde, et tootmist laiendada. Hakkasin kartma, et kui suured kaupluseketid suurendavad leiva-saia tellimusi, jään tootmisega jänni.“ Paadi Pagar tegutseb Järveres siiani.
  Arvo otsustas leivatööstuse müügist saadud raha paigutada kalakasvatusse. Päris algaja te ei olnud – peamiselt oma tarbeks oli ta karpkalu kasvatanud juba aastaid. „Kalakasvatuses pole nii palju töökäsi vaja ja tegevus on tunduvalt rahulikum kui leiva küpsetamine,“ lisab ta.
  Pealegi asub Leokitalu kalakasvatuseks ideaalses kohas, maja tagant voolab läbi Eesti üks puhtamaid jõgesid, Võhandu. „Veest sõltub kalakasvatuses väga palju,“ rõhutab Arvo. „Olen vahel ostnud kolleegidelt eluskala ja kasvatanud neid enne müüki panekut suvi läbi või lausa aasta otsa. Ma ei ütle, et ostetud kalal midagi häda oleks, aga minu tiikides puhtas vees kasvanud kala on maitsvam.“
  Küsimusele, kas allahindluskampaania korras importlõhe müük suurtes kauplusekettides mõjutab teda, vastab Arvo eitavalt. „See, et nad korraks hinna alla löövad, ei mõjuta mind,“ seletab ta. „Mul on üks hind, mina ei mängi hinnaga. Kui eelmisel aastal punase kala hind hästi kõrgeks läks, oli minu kala kilohind ligi viis eurot odavam. Keegi ei tulnud ütlema, et miks sul odavam on. Aga kui mingi poekett laseb korraks hinna alla, siis tullakse küll ütlema, et sul nii kallis kala.“

  Mis on mis?

  OÜ Leokitalu

  Asutatud 4.04.2011.

  Tegeleb kalakasvatuse ning kala ja kalatoodete müügiga.

  Juht ja omanik Arvo Leok.

  Gaselli TOPis 234. kohal (2017. aastal oli 244. kohal).

  Töötajaid 10.

  Kalafarmis 15 tiiki, milles kasvatatakse vikerforelli, tuura ja paaliat.

  Aastas toodab 30-40 tonni kala.

  Omab kolme kauplust: kalapoodi Võrus ja Tartus Lõunakeskuse ees ning lillepoodi Võrus.

  Lillemüük annab kümnendiku käibest, ülejäänu annab kala- ja kalatooted.

  2011 – avas Võrus kalapoe.

  2012 – avas Võrus lillepoe.

  2012 sügis – alustas kalaga kauplemist Tartus Lõunakeskuse ees teisaldatavast kioskist.

  2013 mai – avas Tartus Lõunakeskuse ees kalapoe.

  2015 – ehitas tootmishoone kala töötlemiseks.

  2016 – avas kalapoe Tallinnas Pärnamäe teel ja Pärnus.

  2018 veebruar – müüs Tallinnas ja Pärnus tegutsenud kalapoed.

  Kes on kes?

  Arvo Leok

  Lõpetanud Osula 8-klassilise kooli, õppinud Väimela sovhoostehnikumis elektrifitseerimist (lõpetamata).

  Töötanud Sõmerpalu sovhoosis spordimetoodikuna ja metsatöölisena.

  1992 käivitas leiva-saiatootmise OÜ Paadi Pagar (müüs 2006. aastal).

  Mootorratta- ja veemotospordiga hakkas tegelema 1974. aastal Sõmerpalu motoklubis isa Väino Leoki juhendamisel.

  1989. aastal tuli Eesti krossimeistriks 500 m3 masinaklassis, võitnud medaleid talimotokrossis ja hipodroomisõidus.

  On tegelenud treenerina, edukaim õpilane poeg Tanel.

  Allikas: OÜ Leokitalu, Äripäev

   

   

  Arvo noorem poeg Taavi on koos sõbraga viis aastat tegutsenud selle nimel, et rajada Ahja jõe äärde vikerforellikasvandus. Meeletu energia on läinud paberimajanduse ja kõiksugu lubade taotlemise peale. Aprilli algul saadi lõpuks vee kasutusluba ning seega võib kalad tiikidesse lasta. Isa ei ole poja firmas omanike hulgas, küll aga on kogu ettevalmistuse ajal olnud nõu ja jõuga abiks.
  „Olen bürokraatia kadalipu koduvalt läbi teinud, nii et võiksin ametnike tegevusest paksu raamatu kirjutada,“ muigab Arvo. Üks peatükk kirjeldaks näiteks seda, kuidas ametnik tahtis tõsimeeli tiiki sukelduda, et kalad üle lugeda. „Vanasti võisid ilma loata kasvatada kaks tonni kala, praegu on piirmääraks üks tonn. Ametnik tahtis kontrollida, kas äkki on mõni kala lubatust rohkem sees.“
  Milline vanasõna iseloomustab teie tegevust?
  OÜ Leokitalu juht ja omanik Arvo Leok
  Aega läheb, aga asja saab. Kalakasvatus on pika vinnaga ettevõtmine, aga kui asi käima läheb, toimib päris hästi. Näiteks välistingimustes ehk tiikides kala kasvatamisel on ainus suurem püsikulu kalasööt, sisuliselt puudub kulu elektrile, soojusenergiast rääkimata.
  Kalakasvatuse juures on kõige olulisem puhta vee olemasolu – peab olema looduslikult sobiv koht. Kui kalakasvatusega nullist alustada, kulub kümme aastat, enne kui kaubakala hakkab tulema. Viis aastat läheb paberimajanduse, projektide ja lubade taotlemise peale, kaks aastat kulub tiikide, ühendusteede ja muu vajaliku rajamisele ning kolm aastat võtab aega, et kalamaim kosuks müügikaalu. Seega tulu hakkad saama alles kümne aasta pärast.
  Kalakasvataja kolm soovitust
  Aja äri üksinda. Mul ei ole kunagi ühtegi äripartnerit olnud. Lähtun sellest, et oma käsi peseb kõige paremini oma teist kätt. Mida vähem sa sugulaste ja sõpradega äriliselt seotud oled, seda parem. Muidugi on hea, kui lähedased inimesed asuvad sulle lähedal, aga mitte raha jagamise juures.
  Ole hakkamist täis. Suhtu tõsiselt ettevõtmisse, millega tegeled. Kui algul üht-teist ei õnnestu, ei tasu veel käega lüüa. Proovi veel kord ja kui siis ka ei õnnestu, alusta mingi muu äritegevusega. Sul peab hakkamist ja julgust alustamiseks olema. Ettevõtlik inimene leiab oma äriniši niikuinii.
  Ära uhkusta uue autoga. Kui sa esimese käiguna firmas ostad uue auto, siis firmast asja ei pruugi saada. Osta pruugitud auto. Kui firma läheb nässu, siis midagi ei juhtu – sõidad vana autoga edasi. Kui aga ostad firmat alustades uue auto ehk võtad suured võlad kaela, siis firma ebaõnnestumise korral oled kõigest ilma.
  OÜ Leokitalu omanik unistab
  Naljaga pooleks võiks öelda, et unistan suurest lotovõidust. Kui mul oleks palju raha, saaksin kalakasvatust laiendada nii, nagu tahaks, ja ei peaks mõtlema muude kulude peale. Mul on jõe ääres looduslikku potentsiaali küll, et kalakasvatust oluliselt laiendada.
  Kui reaalsematest plaanidest rääkida, siis tahan keskenduda vääriskala ehk paalia, tuura ja jõeforelli kasvatamisele ning peamist kaubakala, vikerforelli hakkaks kasvatama poeg Ahja jõele rajatavas kalakasvatuses. Järgmisel suvel plaanin arendada kalaturismi. Kuskil maailmas ei pakuta võimalust püüda õngega paaliat ja jõeforelli. Tahan, et inimene püüaks tiigist kala ja sõidaks koos kalaga minema. Võib-olla ehitan ka varjualuse, et saaks kala kohapeal küpsetada. Aga mitte mingil juhul ei oota ma siia läbustajaid ja peopidajaid, ikka tõsimeelseid kalamehi.
  Kommentaar
  Vanem vend on eeskujuks
  Avo Leok, Arvo Leoki vend, angersäga kasvatava OÜ Paadi Talu tegevjuht ja omanik
  Mul on kaks vanemat venda, Aivar ja Arvo. Eks vanemad vennad on ikka nooremale eeskujuks, olen alati vaadanud, mis nad teevad ja kuidas nad teevad. Ja olen püüdnud paremini teha. Suhtlen vendadega pidevalt, iga päev näen oma õuelt Arvot tegutsemas.
  Arvo käest sain omal ajal mõtte hakata uurima, kas Eestis oleks võimalik kasvatada soojaveekala angersäga – Arvo nägi sellist kalakasvatust Hollandis. Mulle tundus see sobivat, sest väljas tiikide juures ei saaks ma hakkama, küll aga sisetingimustes.
  Arvoga koostöö seisneb selles, et ta ostab minult angersäga, töötleb seda ja müüb oma poodides. Kogus, mida Arvo ostab, on suhteliselt väike, mitmed teised koostööpartnerid ostavad angersäga hulgi. Meil mõlemal on oma kalatöötlemine, mina turustan kalatooteid Paadi Talu kaubamärgi all ja Arvo Leokitalu kaubamärgi all oma poes. Arvo paneb angersäga oma marinaadi retsepti järgi purki ja mina panen oma retsepti järgi purki. Kaks aastat tagasi hakkasin angersägast vorsti tootma, mõni aeg hiljem hakkas ka Arvo sellist toodet valmistama. Arvol on muidugi suurem kalavalik, ta kasvatab ja töötleb paaliat, tuura ja forelli, minul on ainult angersäga.

  Tulemus

  Suur hüpe (eurodes)

  aasta    käive               kasum

  2013    152 094           36 165

  2014    110 414           5 128

  2015    192 926           52 526

  2016    240 404           45 905

  Allikas: OÜ Leokitalu

  Pane tähele
  * Äripäeva gaselli rubriik, kus kirjutame kiiresti arenevatest väikefirmadest ja nende omanikest, ilmub kaks korda kuus.
  * Äripäeva Gaselli TOPi lähteandmeteks on ettevõtte müügitulu ja ärikasum enne makse aastatel 2014, 2015 ja 2016. 2014. aasta müügitulu peab ulatuma 100 000 euroni ja aastatel 2014-2016 kasvama käive ja ärikasum vähemalt 50%.
  * TOPi jõudis tänavu 901 ettevõtet.
  Loe Äripäevast
  Viimati ilmunud lood gasellettevõtetest
  * „Mõtteviisi muutja“ Valgamaa firmast OÜst Otepää Rehabilitatsioonikeskus 21.02.2018 Gaselli TOPi erilehes.
  * „Silmaarst, kes paistab silma“ Tartu firmast OÜst ReFocus Silmakeskus 29.03.2018 lehes.
  * “Vandeadvokaat, kes soovitab: ära otsi õigust kohtust“ Tallinna firmast OÜst Advokaadibüroo Kuklase & Partnerid 10.04.2018 lehes.
  Gaselliliikumist toetavad LHV ja Markit.
 • Hetkel kuum
Margit Pulk: kobarkäkiepideemia nõuab riigimaja kraamimist, siin on lahendus
Vajame valdkondlikke teadusnõukodasid, et olla vähem tagantjärele targad, kirjutab Philip Morris Eesti välissuhete juht Margit Pulk arvamuskonkursile Edukas Eesti saadetud artiklis.
Vajame valdkondlikke teadusnõukodasid, et olla vähem tagantjärele targad, kirjutab Philip Morris Eesti välissuhete juht Margit Pulk arvamuskonkursile Edukas Eesti saadetud artiklis.
Turud rahunevad pärast suuremat langust
Täna näitavad aktsiaturud stabiliseerumise märke pärast suuremaid langusi eelmisel nädalal ja selle nädala esmaspäeval. Tõusupoolel on nii Aasia aktsiad kui Euroopa futuurid.
Täna näitavad aktsiaturud stabiliseerumise märke pärast suuremaid langusi eelmisel nädalal ja selle nädala esmaspäeval. Tõusupoolel on nii Aasia aktsiad kui Euroopa futuurid.
Analüütikud ja investorid ihuvad karujahiks relvad teravaks
Börsil on karuturg kestnud juba aasta ja kõik küsivad ühte ja sama: millal see lõpeb? “Miljoni dollari küsimus”, kui kasutada vana tuntud vastust. Aga millal siiski? Kui hakata analüütikuid läbi küsitlema, jagunevad vastused kaheteistkümneks: märtsis, aprillis, mais, teisel poolaastal jne. Nii ei saa ju karu jahtida!
Börsil on karuturg kestnud juba aasta ja kõik küsivad ühte ja sama: millal see lõpeb? “Miljoni dollari küsimus”, kui kasutada vana tuntud vastust. Aga millal siiski? Kui hakata analüütikuid läbi küsitlema, jagunevad vastused kaheteistkümneks: märtsis, aprillis, mais, teisel poolaastal jne. Nii ei saa ju karu jahtida!
Reaalajas börsiinfo
Jaapani turgu vallutav Võrumaa šokolaaditootja: väikeettevõtjad vajavad toetusi
Võrumaa perefirma Roosiku valmistab šokolaade, mida müüb nii Jaapani kui ka Saudi-araabia ja Ühendemiraatide turule. Tänu EASi ja PRIA toetustele on see laienemine olnud võimalik, lausus ettevõtte üks omanikest Reet Kasekamp.
Võrumaa perefirma Roosiku valmistab šokolaade, mida müüb nii Jaapani kui ka Saudi-araabia ja Ühendemiraatide turule. Tänu EASi ja PRIA toetustele on see laienemine olnud võimalik, lausus ettevõtte üks omanikest Reet Kasekamp.
Emotsionaalne esinemine Gaselli Kongressil: et maal äri ajada, pead olema lihtsalt hea inimene
Ääremaal ettevõtjana tegutsedes on kõige olulisem, et juht oleks hea inimene, ütles Võrumaal Metsavenna Turismitalu asutanud Meelis Mõttus, nõustudes juhtimispsühholoog Mare Porkiga.
Ääremaal ettevõtjana tegutsedes on kõige olulisem, et juht oleks hea inimene, ütles Võrumaal Metsavenna Turismitalu asutanud Meelis Mõttus, nõustudes juhtimispsühholoog Mare Porkiga.
Läti joobes juhtidelt konfiskeeritud autod jõudsid Ukrainasse
Esimesed kuus Lätis joobes juhtidelt konfiskeeritud sõidukit jõudsid Ukrainasse, „Sõidukid on ukrainlastele üle antud ja kõik on korras," ütles Twitterconvoy algatuse juht Reinis Poznaks Läti raadiole.
Esimesed kuus Lätis joobes juhtidelt konfiskeeritud sõidukit jõudsid Ukrainasse, „Sõidukid on ukrainlastele üle antud ja kõik on korras," ütles Twitterconvoy algatuse juht Reinis Poznaks Läti raadiole.
Suur uuring: Eesti ettevõtted ei kasuta videoturunduse täielikku potentsiaali
Kui maailmas kasutavad ühe turundustööriistana videot koguni 91% ettevõtetest, siis Eestis väärtustavad liikuvat pilti kõigest 57%. Brändiraamatut luues panustatakse suuri summasid ja teatakse, mida kliendile öelda soovitakse, kuid sellele, et tõelise hoo oma tegemistesse võib sisse lükata hoopis video-või animatsioonikeel, ei mõelda. Kuid Müller Media omaniku ja loovjuhi Taimar Müller sõnul oleks aeg.
Kui maailmas kasutavad ühe turundustööriistana videot koguni 91% ettevõtetest, siis Eestis väärtustavad liikuvat pilti kõigest 57%. Brändiraamatut luues panustatakse suuri summasid ja teatakse, mida kliendile öelda soovitakse, kuid sellele, et tõelise hoo oma tegemistesse võib sisse lükata hoopis video-või animatsioonikeel, ei mõelda. Kuid Müller Media omaniku ja loovjuhi Taimar Müller sõnul oleks aeg.
Värske poliitiku krüptoäri: võrkturundus, võlad ja aastaid raha oodanud partnerid Eestist, Jordaaniast ja Ugandast
Kahtlased krüptovaluutad, lepingus tema asemel esinevad tegelased, nördinud partnerid mitmest riigist, kes nõuavad aastaid võlgade äramaksmist – nii näeb välja Kremli-meelse liikumise Koos ühe eestvedaja Oleg Ivanovi krüptoäri. Pärast seda, kui ajakirjanikud tema partneritega vestlesid, pakkus ta avalikest nõuetest taganemise vastutasuks võla tagastamist.
Kahtlased krüptovaluutad, lepingus tema asemel esinevad tegelased, nördinud partnerid mitmest riigist, kes nõuavad aastaid võlgade äramaksmist – nii näeb välja Kremli-meelse liikumise Koos ühe eestvedaja Oleg Ivanovi krüptoäri. Pärast seda, kui ajakirjanikud tema partneritega vestlesid, pakkus ta avalikest nõuetest taganemise vastutasuks võla tagastamist.

Küpsised

Äripäev kasutab küpsiseid parima ajakirjandusliku teenuse, huvipakkuvama sisu ja hea kasutajakogemuse võimaldamiseks. Meie veebilehel on järgmist liiki küpsised: vajalikud-, statistika-, eelistuste- ja turunduse küpsiseid. Küpsiste kasutamise eesmärkide ja töötlemise aluse osas saad rohkem infot Meie Küpsiste Poliitikast. Vajutades „Luban kõik“ nõustud Küpsiste kasutamisega meie ja kolmandate osapoolte poolt Meie Küpsiste poliitikas ja käesolevas Küpsiste lahenduses toodud tingimustel. Vajutades „Muudan eelistusi“ saad oma eelistusi alati muuta ja täiendavalt infot erinevate Küpsiste kohta.

Loe lähemalt meie Privaatsus - ja Küpsisepoliitikast.