Mida arvab Leedu konkurent Eesti Energia suurtehingust?

01. juuni 2018, 12:15
Lietuvos Energijal on taastuvenergia vallas väga ambitsioonikad plaanid.
https://www.aripaev.ee/storyimage/EA/20180601/NEWS/180609988/AR/0/AR-180609988.jpg

Loodame, et Balti riikide konkurentsiametid hindavad turgu põhjalikult ning kuulavad ära ka turuosaliste mured, loodab Lietuvos Energija juhatuse liige Dominykas Tučkus, kommenteerides Nelja Energia ostutehingut.

Kuigi Tučkus ei saa kinnitada leedukate riikliku energiafirma osalemist Nelja Energia enampakkumisel, olid nad Äripäeva andmetel üks viiest pakkujast.

Lietuvos Energijal on Baltikumis taastuvenergia vallas suured plaanid. “Avalikustasime just oma uue strateegia, mis näeb ette väga kiiret laienemist, eriti taastuvenergia valdkonnas. Lietuvos Energija on üks parema krediidireitinguga ettevõtteid Põhja- ja Kesk-Euroopas ning meil on juba praegu kaks suurt arendusprojekti Leedus, lisaks juba töös tuulepargid Leedus ja Eestis,” märkis Tučkus.

Seetõttu on tema sõnul nende huviorbiidis kõik uued taastuvenergiaprojektid: “Me osaleme kõigis kolmes Balti riigis taastuvenergia valdkonna enampakkumistel.”

Protsess olgu läbipaistev

Küsimusele, kas Leedu konkurentsiametil võib tekkida tõrkeid Eesti Energia ja Nelja Energia ühinemisele rohelise tule andmisel, vastas Tučkus, et ootab Leedu ja ka Eesti konkurentsiametilt professionaalset tööd.

“Loodame, et nad hindavad turgu põhjalikult, nii et kõik turuosalised, kaasa arvatud meie, saavad väljendada oma muresid,” märkis Tučkus. Ta lisas, et loodetavasti on see protsess läbipaistev ja vastab Euroopa Liidu normidele.

Praegu toodab Leedu firma taastuvenergiat Kaunase hüdroelektrojaamas ja Leedus Jurbarkase tuulepargis ning Eestis Tamba-Mäli tuulepargis. 2017. aastal tootsid need kokku ligi 0,6 TWh elektrit.

Eesti Energial samad ambitsioonid

Sarnaselt Lietuvos Energijale on ka Eesti Energia eesmärgiks arendada taastuvenergia valdkonda. Eesti riigifirma strateegiline eesmärk on kasvatada 2022. aastaks taastuvatest ja alternatiivsetest allikatest toodetud elektri osakaal enda tootmisportfellis 40%ni. Nelja Energiaga ühinemisel peaks Eesti Energia taastuvenergia toodang küündima 1 teravatt-tunnini aastas.

Teisipäeval teatas meie riiklik energiafirma Eesti Energia, et ostab 493 miljoni euro eest Baltikumi suurima taastuvenergia tootja Nelja Energia. Äripäeva andmetel osales ettevõtte enampakkumisel peale Eesti Energia ja Lietuvos Energija ka soomlaste enamusosalusega Fortum ja kaks välismaist investeerimisfirmat. Väidetavalt olevat Eesti Energia konkurendid märgatavalt üle trumbanud. Tehing pole aga veel lõplikku kinnitust saanud, sest sellele peavad heakskiidu andma ka kolme Balti riigi konkurentsiametid. Vähemalt Eesti konkurentsiametil on asja menetlemiseks aega viis kuud. 

Kui tehing heaks kiidetakse, lubab Eesti Energia ühendada Nelja Energia täielikult oma taastuvenergia tütre Enefit Greeniga. Eesti Energia juhi Hando Sutteri sõnul viiakse Enefit Green lähitulevikus ka börsile.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
01. June 2018, 11:20

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing