Mait Kraun • 6. juuni 2018 kell 15:23

Trigon: mis seal ikka, arutame siis kohtus

Veiko Visnapuu  Foto: Andras Kralla

OEG kavatseb väikeaktsionäride osa aktsiakapitalist nii väikseks vahustada, et ülevõtmine muutub väga lihtsaks, selgitas endine väikeaktsionär ja advokaat Indrek Naur. Trigon valmistab ette materjale kohtusse minekuks.

Trigon Asset Managementi partner Veiko Visnapuu ütles, et OEG tänases teates avaldatud muudatuste  eesmärk on selge: nad üritavad aktsiate emiteerimise kaudu viia oma osaluse üle 90 protsendi, et selle abil käivitada ema ja tütre ühinemist. "See on tagaukse kasutamine, see on alatu, aga meie poolt oodatud," ütles ta. "See jätkab nende praegust käekirja - Novalpina tahab kompromissi asemel kohut käia."

Visnapuu kinnitas, et Trigon ei ole asjade sellise käiguga nõus. "Mis seal ikka, arutame siis kohtus," ütles ta. "Meil on väga tugevad argumendid, et neid tehinguid ei saaks teostada. Valmistame hetkel materjale ette." 

Advokaat ja OEG endine väikeaktsionär Indrek Naur avaldas lootust, et väikeaktsionärid võtavad õiguskaitsevahendid appi. „Hea usu põhimõttega on see vastuolus, ütles ta.

Naur: see on ju teise poole kahjustamine

Indrek Naur ütles, et OEG hakkas kasutama seaduse vahendeid, et väikeaktsionäre kiusata. „Ei oleks osanud arvata, et sellised asju ette võtavad,“ ütles ta.

Kui aktsiakapitali suurendatakse põhjuseta ja sellega vähendatakse väikeaktsionäri osa aktsiakapitalis, siis selle eesmärk on tema sõnul ettevõtte ülevõtmine. „See on ju teise poole kahjustamine. See on väga üllatav samm, see üldse ei sobi börsil olevale ettevõttele,“ ütles Naur. „Ei osanud arvatagi kohe seda, paneb imestama. Kui raha eest ei saa, siis jõuga saab ikka. See annab neile võimaluse minna 89 protsendilt 95 protsendile, samas kui oleks võinud sama raha väljaostuks kulutada,“ leidis ta.

Ta avaldas lootust, et väikeaktsionäridel on piisavalt jõudu, et aktsiakapitali suurendamist takistada. „Ilmselt on piisavalt juriidilist jõudu - Trigon ja teised suuremad investeerimisfondid, võõrnimedega investeerimisfondid,“ nimetas ta.

Nõukogu ei usalda juhatust?

Üks hääletusele minev ettepanek on, et aktsiakapitali saaks suurendada ka mitterahaliste sissemaksetega. Naur selgitas, et see võib olla laen - Novalpina või Odysseya võib olla OEG-le laenu andnud ja nüüd konverteerivad selle aktsiakapitaliks. „Ilmselt see niimoodi ongi. Mis mitterahalise sissemakse muidu nad saaks teha? Nad ei hakka ju mänguautomaate sissemaksuks kasutama,“ ütles ta.

Olemasolevad aktsionärid ei saaks uusi aktsiaid märkida. Naur täpsustas, et Novalpina ei ole aktsionär, kui nad on andnud laenu, või kui on laenu andnud kolmas isik, mis kuulub Novalpina gruppi. "Nõukogul on õigus otsustada, kes saab märkida. Seal on Novalpina inimesed. Lihtne on järeldus teha, kellele nad annavad. Sellega nad vahustavad väikeaktsionäride osa aktsiakapitalist nii väikseks, et ülevõtmine on väga lihtne,"ütles ta.

Lisaks piiras nõukogu juhatuse võimu. Seni olid juhatuse pädevuses tehingud surusega 500 000 ja 1,5 miljonit eurot, nüüd tuleb nõukogu luba küsida juba tehinguteks suurusega vastavalt  300 000 ja 1 miljon eurot. „Ju siis juhatust ei usaldata nii palju, see ongi selleks, et juhatus ei saaks ettevõttel kõike ära müüa. Piirmäära vähendamine on usalduse küsimus. Miks seniajani usaldati tehingutes juhatust kuni 500 000 eurot, nüüd piirmäär 300 000 eurot?“ küsis selle peale Naur.

 OEG nõukogu tegi aktsionäridele ettepaneku põhikirja punktide muutmiseks, mis on seotud eelkõige aktsiakapitali suurendamise ning nõukogu ja juhatuse õiguste suurendamisega, selgub börsiteatest. Muudatusi saad pikemalt lugeda SIIT.

Hetkel kuum