Danske tippjuht avas kaarte: rahapesu arvatust suurem

Danske kontserni juhi Thomas Borgeni intervjuu annab aimu kahe juurdluse tulemustest, mida sügise hakul avalikkus näeb.  Foto: EPA / Scanpix Denmark
Marge Väikenurm • 26. juuni 2018 kell 8:47

Danske panga tippjuht Thomas Borgeni sõnul näitavad pooleli juurdluse andmed, et Eesti filiaali rahapesu tõkestamise järelevalves olid suuremad augud kui nad arvasid.

Rahapesuskandaalis Danske algatas kaks juurdlust, mille tulemused peaksid avalikkuse ette jõudma septembris.

Borgen avas DR Nyhederis juurdluste tulemuste kohta kaarte – just rahapesu ulatusest rääkides. ”Pole kahtlust, et ulatus paistab olevat suurem kui seni arvasime,” tõdes ta.

Rahaline väärtus

Borgen, kes töötas aastatel 2009 kuni 2012 panga välismaiste tehingute juhina, polnud siiski nõus ulatusele rahalist väärtust andma ega konkreetseid numbreid kinnitama, aga rõhutas, et ulatus paistab nende jaoks arvatust suurem. 

Intervjuus märkis Borgen ka, et on ”teisi alt vedanud”. Samas juhikohast loobuda ta ei kavatse, kuni nõukogu tema selja taga seisab.

”Võiksin astuda kõrvale, kui see asja lahendaks, kuid mulle tundub, et panga praegusest olukorrast väljatoomine näitaks vastutustunnet,” vastas Borgen ajakirjaniku küsimusele, kas ta ikkagi on õige inimene panga etteotsa.

Andestamatu viga

Thomas Borgen, Danske Banki juht

Oleme ühiskonnale pettumuse valmistanud. Iseendalegi oleme pettumuseks.

Taani endine ettevõtlusminister Brian Mikkelsen ütles mõni aeg tagasi, et Danske Bank tegi andestamatu juhtimisvea.

Borgen nõustus Mikkelseniga. ”Oleme ühiskonnale pettumuse valmistanud. Iseendalegi oleme pettumuseks,” tunnistas ta.

”See, mis toimus, poleks kunagi pidanud juhtuma sellise suuruse ja tasemega institutsioonis nagu Danske Bank. Mul on kahju ja minu ülesanne on nüüd hoolitseda selle eest, et selline asi enam kunagi juhtuda ei saaks,” lisas Borgen.

Valed kliendid

Üksikkliente ja tehinguid ta ei kommenteerinud, näiteks lugu, kuidas klient Põhja-Koreast relvi smugeldas. ”Ilmselge, et meil on olnud kliente, keda meil kunagi poleks pidanud olema ja oleme teinud tehinguid, mida pidanuksime peatama,” ütles ta.

Pangasisesed juurdlused hõlmavad ajavahemikku 2007-2015. Ühe uuritava liiniga tegeleb advokaadibüroo Bruun & Hjejle, mis keskendub panga juhtimiskultuurile: kes teadis mida ja millal, kui tehti kahtlaseid tehinguid.

Teises juurdluses keskendub pank kuni 2007. aasta tagustesse tehingutesse, mil Danske Banki kontsern võttis üle Sampo pangalt ostetud Eesti filiaali.

Hetkel kuum