Kristjan Pruul • 24. juuli 2018 kell 9:44

Biomarketi juht ei kavatse ärist väljuda

Margus Linnamäele kuuluvale UP Investile poole Biomarketi poeketist müünud Priit Mikelsaar otsis strateegilist partnerit ja ülejäänud osa müümisele praegu ei mõtle.

Mikelsaar rääkis, et konkurents on turul tugevmaks läinud ja Biomarket peab turuosa hoidmiseks edasi liikuma. "Kui Biomarket oma tegevust 15 aastat tagasi alustas, toimus ökotoodete müük eelkõige ökopoodide kaudu. Tänaseks on ökotoodete kättesaadavus Eestis õnneks palju paremaks läinud, sealhulgas kaasavad ka supermarketid oma tootevalikusse järjest rohkem ökotooteid," rääkis ta.

Margus Linnamäele kuuluva UP Investiga käte löömise kohta ütles Mikelsaar, et tehingu mõte ja eesmärk ei olnud osade müümine, vaid partneri kaasamine. "Meil ei ole soovi ökovaldkonnast väljuda, pigem küsisime endalt, kuidas saaksime Biomarketi missiooni ökotoodete kättesaadavaks, igapäevaseks ja loomulikuks muutmisel veelgi paremini ellu viia ja tugeva partneri kaasamine tundus väga mõistlik samm," ütles ta.

Otsustavaks sai UP Investi kontserni kuuluvate ettevõtete strateegiline sobivus, sest sealt leiab nii jaekaubandus- ja teenindusettevõtteid kui ka tervise- ja toidu valdkonna ettevõtteid. "Inimesed, kellega erinevatest grupi ettevõtetest kokku olen puutunud, on väga professionaalsed ja sümpaatsed ning usun, et tegime hea valiku," ütles Mikelsaar.

Peamiselt Tallinnas ökotooteid müüva Biomarketi käsi on viimastel aastatel käinud hästi. Kui 2016. aastal kasvas käive 4 miljonilt 4,4 miljonile eurole, siis esialgsetel ja konsolideerimata andmetel tuli möödunud aastal poeketil käivet 7,4 miljonit eurot. Tänavu esimese kahe kvartaliga on käivet deklareeritud juba 4,3 miljoni euro eest. Kasum jäi kiire kasvu taustal 2016. aastal alla 10 000 euro.

Loomulikult on UP Investi osaluse ostmise taga soov ettevõttesse rohkem investeerida ning seda laiendada, kuigi Mikelsaare sõnul on veel vara laienemisplaanidest ja käibenumbritest rääkida.

Mikelsaare ettevõttele jääb Biomarketis pärast tehingut 40protsendiline osalus, selle müümisele ta praegu ei mõtle. "Minu jaoks pole Biomarketis kaasalöömine pelgalt töö või äri, vaid tänuväärne võimalus tegeleda iga päev millegagi, mis mulle korda läheb. Mulle on alati pakkunud rõõmu nutikate inimestega koos töötada ning usun, et ka professionaalse arengu mõttes on nii mul kui ka kogu Biomarketi tiimil ees väga põnevad ajad," rääkis ta.

Mikelsaarel on osalused veel kahes, samuti mahepõllunduslikule toorainele tuginevas toidutööstuse ettevõttes — jäätisetootjas La Muu ning pagarikojas Pagar Võtaks. "Partnerite kaasamist La Muusse ja Pagar Võtaksisse kindlasti ei välistaks – kui kellegiga koos neid ettevõtmisi kasvatada tundub mõistlikum, siis väärib see kaalumist," lõpetas ta.

Hetkel kuum