Kristjan Pruul • 25. oktoober 2018 kell 3:00

Meremehed ja TS Laevad vaidlevad kajastuse üle

Tallinna Sadama tütarfirma ja meremeeste ametiühing jätkavad kollektiivleppe arutelusid riikliku lepitaja juures  Foto: PM/Scanpix

Eelmisel kolmapäeval lahvatanud töötüli Tallinna Sadama praamiveo tütarettevõtte ja meremeeste ametiühingu vahel päädis vaidlusega ajakirjanduses avaldatu üle.

Töötüliga riikliku lepitaja poole pöördunud TS Laevade avalikud kommentaarid panid meremeeste ametiühingu (EMSA) kohtuga ähvardama: kui faktiväiteid ümber ei lükata, siis pöördume kohtusse.

Ametiühingujuht Jüri Lember ise valib hoolikalt sõnu, 2015. aastal toimunud kohtuskäik Transiidikeskusega näitas, et töötüli ajal tasub avaldustega ettevaatlik olla, siis tuli EMSA-l ka öeldut hiljem ajakirjanduses ümber lükata.

Esimese hooga nõudis EMSA, et tööandja taganeks Äripäevas ja ERRis öeldust. Teisipäeval rääkis Lember, et asju kogunes veel ja valmistatakse ette jätku. Ka Saarte Häälele ja Meie Maale antud kommentaarid sisaldasid tema sõnul ebaõigeid väiteid.

Küsimusele, kas EMSA kavatsebki kohtusse pöörduda, vastab Lember, et nad veel vaatavad, kuidas teine osapool käitub. „Meil on kohtus käimisega pikad kogemused, aga nii ka ei saa, kui avalikult avaldatakse vigaseid faktiväiteid. Ennekõike oli see suunatud korrale kutsumisele, aga kui teine pool käitumist ei muuda, siis mis meil üle jääb,“ märgib ta.

Riigile kuuluva ja börsil noteeritud Tallinna Sadama saartevahelist praamiliiklust juhtiva TS Laevade kommentaar toimunule on rahulik ja süüdistusi tõrjuv. „Ettevõtte poolt meedias antud kommentaarid on tõenduspõhised. Oleme teinud EMSA-le ettepaneku arutada poolte seisukohti EMSA poolt tõstatatud küsimustes riikliku lepitaja juures koos ülejäänud kollektiivlepingut puudutavaga,“ ütleb ettevõtte juht Jaak Kaabel.

Praamifirma lisab, et riikliku lepitaja menetluse ajal meedias enam sõna võtta ei soovita, et mitte protsessi mõjutada ega anda teisele poole põhjust mõjutamises süüdistada.

Lembergi kinnitab, et ennekõike tahetakse jõuda kokkuleppele kollektiivlepingus. „Aeg jookseb, aastalõpp läheneb, uuest aastast tahavad kõik uue hooga tööle asuda, siis võiks ju ka palgatõusus kindel olla,“ lisab ta.

TS Laevad ja EMSA ei jõudnud kokkuleppele palgatõusus. EMSA tahab TS Laevade madruste palga viia teiste sektori ettevõtete palgatasemele lähemale. TS Laevad ei soovi end rahvusvaheliste laevafirmadega võrrelda ja peab suurt palgatõusu riigiga seotud pikaajalise lepingu tõttu võimatuks. EMSA küsis madrustele 84 euro suurust palgatõusu, TS Laevad pakkus 14 eurot.

Lepitaja ootab viimaseid dokumente

Riiklik lepitaja Meelis Virkebau ütles, et ootab veel TS Laevadelt lepitusmenetluseks vajalikku dokumentatsiooni, mis seni on laekunud osaliselt. EMSAga on tal kavas kohtuda novembri alguses ja TS Laevadega novembri keskel. Lepituskoosolek mõlema osapoolega jääb ilmselt novembri teise poolde.

Palume TS Laevade juhtkonnalt avalikku vabandust tegelikkust moonutava ja pahatahtliku faktiväite avaldamise eest ning näidatud fraaside ümberlükkamist samas väljaandes oma kulu ja kirjadega 3 tööpäeva jooksul:

1. Ajaleht Äripäev, 18.10.2018, lk.5, pealkiri „Kaabel: EMSA tahtis palgatõusu ainult omadele“

ja samas fraas „ametiühingu nõudmised olid põhjendamatud ning oleks puudutanud ainult EMSA liikmeid“.

2. fraas „ametiühing oli tahtnud palkasid korrigeerida varasemate aastate inflatsiooni võrra“.

3. fraas „EMSA usaldusisik ei olnud valitud, vaid ametiühingu nimetatud, ning seda, et EMSA tahtis järgmise, tulevase kollektiivlepingu läbirääkimised avada kohe pärast käimasolevate läbirääkimiste käigus kollektiivlepingule alla kirjutamist.“

4. fraas „Brutotöötasu algab parvlaevadel Eesti keskmisest palgast...“

Hetkel kuum