Pille Ivask • 25. oktoober 2018 kell 3:00
Saudi Araabia majandus võib olla saanud löögi: suurfirmad taanduvad.  Foto: Scanpix

Tapetud ajakirjanik veristab Saudi Araabia majandust

Saudi Araabia ajakirjaniku Jamal Khashoggi jõhker tapmine on mõju avaldanud Saudi Araabia majandusele: investeeringud on muutumas ebakindlamaks, Saudi viimane investeerimiskonverents jäi esinejate plejaadi vaadates nõrgemaks.

Selgub, et pärast ajakirjaniku jõhkrat tapmist Türgis Istanbulis asuvas Saudi Araabia konsulaadis on ärimaailma liidrid hakanud saudidest justkui kaugenema. Kui alguses eitas Saudi Araabia enda seotust ajakirjaniku kadumisega täielikult, on asjalood nüüd mõnevõrra teised. Saudide versioonid ajakirjaniku tapmisest muutuvad, viimase versiooni kohaselt oli tegu õnnetusega.

Näib, et saudide juttu ei uskunud algusest peale mitte keegi. Näiteks ütles Saksamaa liidukantsler Angela Merkel juba aegsasti, et juhtunu kohta peab esitama piisavat informatsiooni ning Istanbulis toimunusse peavad saudid selgust tooma.

Löök Silicon Valleylt

Lisaks poliitilisele survele on tuntav ka majanduslik surve. Kui viimastel aastatel on Saudi Araabia olnud aktiivne välisinvesteeringute kaasamises ning oma majanduse ümberorganiseerimises, võib nüüd juhtuda, et saudid on saanud tõsise tagasilöögi.

Juhtunu võib võbelema lüüa Saudi Araabia ja Ränioru suhted. Nimelt on Saudi Araabia riiklik fond USA tehnoloogiafirmades üks võtmeinvestoreid, olles panustanud pea poole Jaapani SoftBanki loodud Vision Fundi. Viimane on oma raha suunanud näiteks Slacki ja WeWorki.

SoftBanki juht Masayoshi Son on korduvalt rääkinud, et tahab luua veel teisegi Vision Fundi. Need plaanid võivad nüüd olla aga löögi all.

Asymmetric Advisorsi strateeg Amir Anvarzadeh ütles CNN Moneyle, et tunda võib mõningast hirmu: USA tehnoloogiafirmad ei ole huvitatud investeeringutest, mis tulevad Saudi Araabiast. Peljatakse, et tegu on verise rahaga ning see kahjustab firma mainet.

Löögi on saanud juba ka SoftBank ise. Pärast õõvastavat veretööd on SoftBanki aktsia kukkunud pea 15%. Põhjuseks, nagu arvatud, suhted Saudi Araabiaga ning tegelikult ka laialdasem müügilaine tehnoloogiasektoris.

Oodatust kõhnem konverents

Ajakirjaniku tapmise mõju on viimaseid sündmusi arvesse võttes lihtsaim mõõta teisipäeval alanud Saudi Araabia investeerimiskonverentsiga, millele on antud ka nimi „Davos kõrbes“, kui osalejate nimekirja vaadata.

Ettevõtetest on oma seisukoha välja öelnud Uber, mille juht Dara Khosrowshahi loobus konverentsil osalemast. Põhjuseks tõi mees ajakirjanikuga tapmise. Uberi puhul on eriti märkimisväärne see, et Saudi Araabia riiklik investeerimisfond on ettevõttes suur aktsionär. Kaks aastat tagasi investeeris fond Uberisse 3,5 miljardit dollarit.

Oma loobumisest on andnud teada ka JPMorgani tippjuhid ning Siemensi liidrid, aga ka IMFi juht Christine Lagarde.

Saudide investeerimiskonverents sai alguse sel teisipäeval ning vältab neljapäevani. Saudide naftahiiu Saudi Aramco juht Amin Nasser tõdes, et Khashoggiga juhtunust on kõigil kahju, ent investeerimisplaaniga tuleb edasi minna. Nasser ütles, et konverentsi esimesel päeval said allkirja 50 miljardi dollari väärtuses lepinguid.

Hiiud võivad taanduda

Saudidest võivad taanduma hakata ka sellised hiiud nagu Google, Amazon ning Apple. Kui alles mõne kuu eest tegi Saudi Araabia kroonprints Mohammed bin Salman tehnoloogiafirmade juhtidega pilti ning suhted näisid soojad, võivad tuuled olla pöördunud.

Apple on olnud huvitatud sellest, et Saudi Araabiasse laieneda Apple’i kauplustega, Amazon on avaldanud soovi toetada saudide ettevõtteid ning laiendada oma Web Servicesi äri. Google on olnud kõnelustes Saudi Araabia naftahiiu Saudi Aramcoga, et ehitada viimasele andmekeskus.

Hetk Saudi Araabia investeerimiskonverentsilt sel teisipäeval. Suursugust konverentsi nimetatakse ka "Davosiks kõrbes". Uhkest konverentsist hoolimata kukkus osalejate nimekirjast ära mitu suurt nime. Põhjuseks toodi saudi ajakirjaniku Jamal Khashoggi mõrv.  Foto: Scanpix

Majanduse elavdamisel löök

Pärast seda, kui maailma tabas suur nafta hinna langus, on saudid püüdnud oma majandust elavdada. Tahetakse muutuda naftast vähem sõltuvaks ning teha riigi majanduspilt hoopis mitmekesisemaks. Majandusplaani Vision 2030 täitmine võib osutuda aga oodatust keerukamaks.

Nii on kuulus investor Richard Branson öelnud, et paneb pausile kaks Saudi Araabiaga seotud projekti. Samuti ei soovi Branson vähemalt praegu, et saudid panustaksid tema ettevõtte Virgini kosmoseärisse. „Kui selgub, et ajakirjanik Jamal Khashoggiga juhtunu osutub tõeks, muudab see ilmselgelt Läänes meie kõigi võimet teha äri Saudi Araabia valitsusega,“ kommenteeris Branson.

Veel nii mõnigi äriguru ning ka USA endine energiaminister Ernest Moniz on teatanud, et loobuvad osalemast NEOMi projekti nõukogus. NEOM on projekti, mille eesmärk on ehitada nullemissiooniga linn.

Mäng naftaga

Saudi Araabia kui naftaorganisatsiooni OPEC liider on aga otsustanud oma kuvandit veidigi paremaks muuta just naftaturu kaudu. Teisipäeval teatas Saudi Araabia, et võib vajadusel kiiresti naftatootmist suurendada, vähendades sellega kartusi novembri alguses jõustuvate USA kehtestatud Iraani-vastaste sanktsioonide pärast, vahendas Reuters.

Saudi Araabia energiaminister Khalid al-Falih ütles Riyadhis toimuval konverentsil, et naftaturg on „heas kohas“ ning ta loodab, et naftatootjad sõlmivad detsembris kokkuleppe, et jätkata koostöös turu jälgimist ja stabiliseerimist. Ministri sõnul ei välista ta võimalust, et Saudi Araabia võiks tulevikus praegusega võrreldes üks-kaks miljonit barrelit päevas rohkem naftat toota.

Naftaturul on kardetud ka seda, et Saudi Araabia võiks ajakirjanik Jamal Khashoggi tapmisest tulenevate sanktsioonide vastusammuna oma naftatarneid kärpida, kuid Falih ütles esmaspäeval, et midagi sellist pole plaanis teha.

Hetkel kuum