Anu Jõgi • 18. jaanuar 2019 kell 9:12

Prantsusmaa laseb käiku Brexiti varuplaani

Prantsusmaa kulutab miljoneid eurosid, valmistades sadamaid ja lennujaamu ette Suurbritannia leppeta Euroopa Liidu lahkumiseks, kirjutab BBC.

Prantsusmaa peaminister Edouard Philippe kõnelemas eile pärast ministrite kogunemist Brexiti teemal.   Foto: Isa Harsin, Sipa/Scanpix

Prantsusmaa peaminister Edouard Philippe ütles, et leppega Brexit muutub üha vähem tõenäoliseks, ja võttis käiku varuplaani selleks valmistumiseks.

Pärast seda, kui Briti parlament lükkas Euroopa Liidust lahkumise leppe tagasi, ütles Philippe, et vastu tuleb võtta uusi seadusi ja investeerida miljoneid Prantsusmaa sadamatesse ja lennujaamadesse.

Euroopa Liidu ametnikud külastavad kõiki liikmesriikide pealinnu, et koordineerida Suurbritannia leppeta lahkumisega seotud tegevust.

Suurbritannia naaberriigid on juba alustanud ettevalmistumist leppeta Brexitiks.

Tema sõnul vajavad sadamad ja lennujaamad ligi 50 miljonit eurot, et rajada kontrollpunktid ja parkimisplatsid, arvestada tuleb 580 tolli- ja veterinaarametniku palkamisega.

Iiri peaminister Leo Varadkar saatis teisipäeval parlamendile seadusemuudatuste plaani leppeta Brexiti puhuks.

Hollandi väliskaubandusministri Sigrid Kaagi sõnul tuleb riik välja massiivse infokampaaniaga 28. jaanuaril. „Iirimaa järel on Holland kohe järgmine tugevalt Suurbritanniaga seotud riik,“ ütles ta, viidates kalatööstuse, lihatööstuse ja lillekasvatuse ekspordile. Tema sõnul pole paljud väikesed ja keskmise suurusega ettevõtted leppeta Brexitiks valmis.

Saksamaa välisminister Heiko Maas ütles eile, et leppeta Brexiti puhuks tehtud plaane tuleb tugevdada. „Järgnevatel päevadel ja nädalatel tuleb teha kõik võimalik, et Suurbritannia lahkuks Euroopa Liidust leppega, mitte leppeta,“ ütles ta Saksamaa Riigipäevas.

Hispaania teatas eile, et peab leppeta Brexiti korral immigratsiooniametnike arvu suurendama. Hispaanias elab ligikaudu 310 000 britti ja neil tuleb leppeta Brexiti korral oma riigis viibimine registreerida.

Suurbritannia peaminister tuleb esmaspäeval parlamendi ette uue Euroopa Liidust lahkumise plaaniga, mida hakatakse kaheksa päeva hiljem hääletama. Valitsuse liikmed kohtuvad juhtivate opositsioonipoliitikutega, aga opositsiooni liidri Tööpartei juht Jeremy Corbin on läbirääkimistest keeldunud, kuni leppeta Brexiti võimalus pole päevakorrast maas.

Hetkel kuum