Jaanus Vogelberg • 21 veebruar 2019

Prokuratuur uurib Swedbanki võimalikku rahapesu esialgu Danske menetluse raames

Lavly Perling   Foto: Andras Kralla

Riigiprokuratuur kontrollib meedias avaldatud väiteid Swedbanki kaudu toimunud võimaliku rahapesu kohta, esialgu uuritakse asja Danske rahapesu osas käiva menetluse raames.

"Praegu saame kinnitada, et kuna avaldatud andmed on seotud Danske pangaga, siis kontrollime väiteid Danske menetluse raames. Samas vajadusel ei saa me välistada uue menetluse alustamist või materjalide eraldamist olemasolevast kriminaalmenetlusest." ütles riigiprokuratuuri pressiesindaja Olja Kivistik.

Ta märkis, et kuna andmete maht on väga suur, pole uurimise eraldamise või uue menetluse alustamise kohta otsuse tegemine kindlasti lähipäevade küsimus.

Hulk kahtlasi ettevõtteid

180 miljonit eurot hämara päritoluga raha, kirju taustaga Tallinna ja Narva ettevõtted ning hämmastavalt lähedased seosed Ukraina endise presidendi Viktor Janukovõtši kuritegudega – Postimehe käsutusse jõudnud väljavõtted näitavad, et Eesti Swedbanki kontode tähtsus rahapesuskeemides võis olla märkimisväärne.

Postimees toob ühena ära hulgimüüja Formus Baltic OÜ – 2008. aasta lõpus tegevust alustanud ettevõte teenis juba esimesel tegevusaastal 716 miljonit krooni (üle 45 miljoni euro) müügitulu.

Lehe valduses olevad andmed näitavad, et kõigi nende aastate jooksul kandis Formus Balticu Swedbankis asuvale kontole miljoneid dollareid ettevõte, mille taust on pehmelt öeldes kahtlane.

Hetkel kuum