Jaga lugu:

Browder esitas Swedbanki kohta kuriteoteate

Investeerimispankur Bill Browder esitas Rootsi prokuratuurile kuriteoteate Swedbanki kohta seoses väidetava rahapesuga, mis toimus ka Eestis, kirjutab Dagens Industri.

Bill Browder esitas kuriteoteate Swedbanki vastu Rootsi ametiasutustele, kuid pole veel otsustanud, kas minna ka Ameerika Ühendriikide võimude juurde.  Foto: EPA

"Me oleme Magnitski juhtumiga seoses tuvastanud ligi 180 miljonit dollarit, mis liikus Swedbanki," ütles Browder.

Browder esitas esmaspäeval kuriteoteate mitmele Rootsi ametiasutusele, kelle seas olid näiteks Rootsi prokuratuur, riigi majanduskuritegude amet ja Rootsi rahandusministeerium.

Paralleelselt Rootsi rahvusringhäälingu SVT kajastusega Swedbanki rahapesukahtlustest väidab Browder, et on saanud jälile kahtlasele rahale, mis liikus Swedbanki ja mis on seotud niinimetatud Magnitski skandaaliga. Browderi andmete järgi liikus Swedbanki kokku 176 miljonid dollarit ehk ligi 156 miljonit eurot.

Browderi sõnul on ta jälitanud raha, mis läks järsku kaduma pärast tema Venemaa fondi raha ülevõtmist ja maksupettust. Pettusele jälile saanud Browderi advokaat Sergei Magnitski suri 2009. aastal vanglas. Otsitud raha jäljed on praeguseks viinud Danske, Nordea ja nüüd ka Swedbanki juurde.

"Me oleme uurinud üheksa aastat, kuhu raha läks pärast maksupettust," ütles Browder.

Seos Danske Eesti filiaali ja Swedbanki Balti üksuse vahel

Rootsi ametiasutustele edastatud kirja saatjaks on märgitud Bill Browderi ettevõte Hermitage Capital Management. Browderi sõnul on Swedbanki jõudnud 176 miljonil dollaril seos Magnitski juhtumiga – raha on liikunud Danske Banki Eesti filiaalist ja Leedu Ukio pangast mitmele Swedbanki kontole, peamiselt Baltimaade kontodele, aga ka Rootsi omadele. Kahtlustäratavad tehingud tehti aastatel 2007–2015.

"Me palume Rootsi võimudel uurida, kuidas pank tegutses, kui nad said selle raha. Kas Swedbank teavitas kahtlastest tehingutest? Võimud peaksid samuti uurima, kas Swedbanki töötajad panustasid rahapesusse," ütles Browder.

Hermitage Capital Management kirjutab oma raportis, et nende leitud teabe järgi on raha liikunud Kuuba kodanikule, kes 2009. aastal anti Lätist välja Ameerika Ühendriikide võimudele. Seejärel mõisteti ta kaheks aastaks vangi, sest oli kavatsenud toota ja müüa võltsitud mänguautomaate. Browder on koos kolleegidega leidnud, et mitu minimaalse müügituluga ettevõtet on teinud suuri sissemakseid oma Swedbanki kontodele.

Moskva poliitiku naine sai raha Eesti kontole

Lisaks selgub süüdistusest, et naine, kes oli sel ajal Moskva aselinnapea abikaasa, sai Swedbanki Eesti kontole raha Magnitski juhtumiga seotud kriminaalselt võrgustikult. Raha jõudis ettevõtteni, kus naine oli kaasomanik.

Hermitage Capital Management väidab lisaks, et nad leidsid 2,8 miljoni dollari väärtuses (ligi 2,5 miljonit eurot) raha Swedbanki Rootsi kontodel, mida on tuvastatud kui rahapesuga seonduvat. Raha saatnud ettevõtted olid registreeritud Belize'i ja Briti Neitsisaarte maksuparadiisidesse.

Browder ei tahtnud öelda, kas ta kavatseb Swedbanki kohta teha avalduse ka Ameerika Ühendriikide võimudele, kuna tehingud on tehtud dollarites. "Kui me teeme, siis teavitame teid," ütles ta.

Vaata seoseid nende isikute ja firmadega:
Jaga lugu:
Seotud lood
Hetkel kuum